Процентът на потребителите на Интернет в България е много нисък

09.01.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg
  Специално за Econ.bg:

 

- Г-жа Ковачева, "Спектър Нет" е вече 5 години на българския пазар. Как се развиха "Спектър Нет" и българското Интернет пространство за това време?

Ралица Ковачева:

- За тези 5 години имаше бурно развитие и по отношение на "Спектър Нет", и по отношение на българското Интернет пространство. За съжаление, темповете за българското Интернет пространство не са такива, каквито очаквахме, докато за "Спектър Нет" дори надминаха очакванията. В резултат на премерената ни политика и ясния бизнес модел успяхме да привлечем в структурата си едни от най-добрите Интернет провайдери, които бяха локални за страната и в крайна сметка да станем водещ Интернет провайдер за България.

- Какви са основните пречки за развитието на телекомуникационен пазар у нас?

Ралица Ковачева:

- Пречките за развитието на телекомуникационния пазар са същите каквито са за развитието на икономиката като цяло. Това са лошата инфраструктура в част от страната и ниската платежоспособност на населението. За съжаление напоследък влияние оказва и все по-лошото образование. Към това се добавя и неяснотата по отношение на законовата рамка във връзка с теоретично предстоящата приватизация на БТК и премахването на монопола. В момента ситуацията е такова, че БТК дефакто е монополист, но от друга страна тя категорично не работи по пазарни принципи в полето на Интернет и на войс услугите. Това пречи на развитието на тези, които се опитват да работят по пазарни принципи.

- Какво е потреблението на Интернет в България в сравнение с европейските страни?

Ралица Ковачева:

- България е много назад в сравнение с европейските страни. За съжаление, при проведените изследвания миналата година, различните агенции дадоха разлика от около 10% и на практика няма яснота за реалното потребление. Според мен, в България има около 200 хиляди потребители, които си плащат. Реално потребителите са повече, но тези които си плащат са 200 хиляди. Това е много нисък процент. Той е обоснован и от ниския процента на домашни компютри, и от ниския процент качествено покритие с телефони,  цифровизация на мрежата. В Западна Европа този процент е далеч по-висок – 25-30%, а за Америка е 70%.

- Предвиждате ли окрупняване в бранша на Интернет услугите?

Ралица Ковачева:

- Няма начин това да не се случи. Такава е тенденцията навсякъде по света и е неизбежно да се случи и у нас. Окрупняването е една от предстоящите насоки на развитие. От друга страна, с премахването на монопола на БТК ще се появи по-реална конкуренция на телекомуникационния пазар. Фирми като "Спектър Нет", сами или в по-окрупнени структури, ще започнат да играят на пазара като предлагат на потребителите по-съвременни услуги на по-добри цени. Имам предвид не само Интернет услуги, но също така и войс услуги, а защо не и интерактивни услуги.

- Да очакват ли клиентите на "Спектър Нет" изненади през 2003 г.?

Ралица Ковачева:

- Ние ще работим за това. Въпросът е дали икономическата ситуация ще го позволи, дали икономическият климат ще позволи да се развиват такъв тип услуги. Развитието на услугите не може да е самоцел, трябва да има пазар за тях.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....