Красимир Петров от Центъра за икономическо развитие разговаря със Светла Костадинова – старши икономист към Института за пазарна икономика.
Развитието на пазара за недвижими имоти в България
Интервюто разработва в детайли развитието на пазара за недвижими имоти в различните основни подсектори (жилища, търговски и индустриални, земя) и географски райони. Обсъжда се в детайли дали бурният растеж на жилищата е резултат на спекулативен балон. Съшо така се дискутират в детайли и проблемите в пазара, най-вече в сектора за туристически имоти.
Цалото интервю можете да чуете тук. По-долу предлагаме накратко прогнозите на Светла.
Прогнози за трите основни пазара на недвижимости:
-
Пазар на жилищни имоти – наблюдава се пренасочване на интереса от градските централни части в големите градове към строежа и инвестирането в изнесени извън градовете затворени жилищни комплекси. Няколко инвестиционни фондове вече успешно набират средства за инвестиции в подобни имоти. По-заможните българи трайно се ориентират към подобни имоти. Драстичното намаляване на лихвите по жилищните кредити (дори и само за първите 2- 3 години от заема), както и финансирането на покупка на жилището още на фаза проект също ще окаже влияние върху продължаващия интерес и респективно цените на тези имоти. Важна част при определянето на цените на този вид имоти са разходите за изграждане на инфраструктура, както и предоставянето на допълнителни услуги след завършване на имотите.
-
Пазар на земя – цената на земята се покачва в последните 2 години. С някои условности можем да твърдим, че пазарът става все по-ликвиден. Наличието на качествена земя за обработване или използване за строителство, както и сравнително лесния механизъм за промяна на земеделската земя е предпоставка за продължаващ интерес. Можем да очакваме покачване на цените с бързи темпове – поне 15-25% годишно.
-
Пазар на нежилищни и индустриални имоти – те също регистрират бум в търсенето. В страната вече има повече от 8 дружества със специална инвестиционна цел, които инвестират предимно в закупуването на земя и индустриални имоти. Те формират търсене, което ще се засилва още повече при повишаване на доходите на част от населението, както и при осигуряване на значителна печалба при професионално управление от страна на дружествата. От друга страна, преместването на производството на чуждестранни компании на Изток поради по-ниските разходи за труд е причина за търсене на подобни имоти.
Като цяло очакваме успокояване на пазара на жилищни имоти и по-плавно нарастване на цените за сметка на пренасочване на интереса към пазара на земя. Това обаче ще зависи в голяма степен от действията на държавата по гарантиране на правата на собственост и изпълнението на договорите. Изграждането на кадастрални карти за всички градове ще направи пазара по-прозрачен, ликвиден и сигурен.
Не трябва забравяме и качеството на недвижимите имоти в страната – повече от 80% от тях са в лошо състояние, което е наследство от комунистическия период. Все повече инвестиции ще са необходими за поддържане на тези имоти, което се отразява върху цената им.
Цялото интервю можете да чуете тук.