Господин Божинов, вие посочихте, че има нова философия в данъчната политика - че отсега нататък ще бъде насърчавана предприемчивостта, че са взети мерки за митниците, и казахте, че БТПП може да окаже помощ. В какво можете да помогнете на правителството?
Преди всичко бих искал да кажа, че всичко, което е известено, е част от нашите искания в продължение на години. От тази гледна точка ние сме удовлетворени, защото това се покрива изцяло с тези наши искания. Тази философия, която вече има индивидуален поглед върху онези, които създават блага и правят нещо, за нас е правилна философия. Самото нейно осъществяване обаче не е така лесно. Именно в тази част ние казваме, че ще помогнем, защото тук ще се явят различни детайли, които трябва да се преценяват допълнително. Ние притежаваме огромни ресурси. Нашата информация е по-различна от официалната статистическа информация, защото нашата информация изхожда от истинското състояние на фирмите. При нас те много по-отворено може да разискват свои проблеми. Така че, ако имаме добър диалог и продължим в тази насока на по-голяма чуваемост на онова, което предлагаме, мисля, че ще постигнем нещо по-значимо.
Компаниите и холдингите, които са водещи в икономиката на България през 2001 г., са монополисти. Това не е ли смущаващо?
Не бих казал, че е смущаващо, защото в България съществуват закони, включително и срещу монополизма. Ние съдим по резултатите. Нормално е да бъде така, щом в даден отрасъл не се е явил някой, който да заеме тази ниша, като например в системата на комуникациите, както беше доскоро, или в някои други сектори. Това е въпрос на развитие на икономиката. Това е фактическото положение. Икономиката може би ще се развие по-нататък така, че няма да съществуват компании, които бихме нарекли монополисти.
Какви изводи може да се направят за структурата на печелившите компании?
Тези анализи предстои тепърва да правим. Точно сега се срещаме с браншовите камари и съюзи. Ще им предложим да участват в проучването на тази база, за да видим какво е положението в различните сектори на икономиката.
Вие отдавна представихте своите изисквания към новото правителство. Имате ли отговор?
Аз бих казал, че отговорът е реакцията на правителството. Разбира се, въпросите не са разгледани детайлно и тук ще има доста конкретни дискусии как точно да се проведат тези мерки, къде да бъде въведена нулевата ставка, какви категории ще засегне - дали новите технологии, или въобще съоръжения, които ще се вкарват. Това са детайли, които тепърва ще се разискват и ние ще участваме най-активно. Ще продължим да даваме нашите предложения и информация. Смятам, че тази информация дава обратна връзка и възможност за по-широко виждане как стоят нещата. Колкото повече се приближим към това, което смятаме за оптимално - като работата на администрацията, на предприемачеството, толкова по-добре.
/Предоставено от BEF News Desk/