Специално за Econ.bg
Г-н Страцуло, кое е най важното от италианския опит при управлението и усвояването на средствата от европейските фондове?
Антонио Страцуло:
От особено значение, що се отнася до управлението и ефективното използване на средствата от тези фондове, е състоянието на държавната администрация. В Италия дейностите на администрацията са много прозрачни, ефективни и навременни. Аз често споменавам т.нар. "правило N+2". То означава, че парите от фондовете трябва да бъдат усвоени в рамките на 2 години. В противен случай страната изгубва възможността за получаване на финансов заем от Европа. Това правило беше основният стимул за италианската администрация да действа бързо и ефективно.
През последния програмен период за усвояване на средствата от фондовете в Италия ЕС взе решение за добавяне на 4% премия към отпуснатите средства на онези региони в страната, които съумеят да покрият голяма част от изискванията за усвояване на средствата. Това решение стимулира допълнително италианската администрация да действа ефективно.
Как се постига ефективност в дейността на администрацията?
Антонио Страцуло:
Доброто функциониране на нашата администрация се дължи в голяма степен на финансовата подкрепа, която беше оказана от италианското правителство в процеса на извършване на административни реформи. По време на последния програмен период кабинетът отпусна финансови средства в размер на 6% от общата сума на средствата по еврофондовете за извършване на административни реформи, които да улеснят дейността на бизнеса.
Как в Италия администрацията улеснява бизнеса?
Антонио Страцуло:
Като най-значимо постижение в тази сфера мога да посоча създаването на т. нар. "администрация на едно гише". Чрез нея гражданите, желаещи да стартират собствен бизнес, получиха възможността да подават необходимата за тази цел документация на въпросното гише, известно още като оne-stop shop, без да е необходимо да посещават всички институции поотделно.
Това е само една от реформите в нашата администрация, но тя, както и останалите, бе извършена поради необходимостта от повишаване на ефективността при използването на средствата от фондовете на Европейския съюз.
Подобни реформи в администрацията трябва да бъдат извършени и в България, за да се повиши нейната ефективност, защото считам, че основна вина за слабото развитие на даден регион или страна има мудната и нереформирана администрация. А когато става дума за ограничен период, в който трябва да се усвоят средствата от европейските фондове, ролята на адмистрацията е жизненоважна.