Световен лидер при бизнес имотите стъпи в България

27.04.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Българската консултантска компания ProCon International стана официален представител на световния лидер в областта на бизнес имотите NAI Global за България. Договорът за партньорството беше подписан във вторник (24 април) от вицепрезидента на NAI Global за Европа, Близкия Изток и Африка Дейвид Пери и управляващия партньор на NAI ProCon Яни Стоименов.

NAI Global, която специализира в посредничеството и оценката на бизнес имоти, разполага с мрежа от 350 офиса и 5000 служители в 45 страни по света. Компанията, основана през 1978 г. работи с водещи корпорации, инвеститори и финансови институции като Siemens, Gilette, IKEA, Carrefour. През изминалата 2006 г. е осъществила транзакции за над 40 милиарда долара.

ProCon е водеща консултантска компания в сферата на бизнес имотите и инвестициите в България. На българския пазар NAI ProCon работи с корпоративни клиенти, инвеститори и значими инвестиционни фондове, като предлага разнообразна гама от услуги, включвайки: продажби, отдаване под наем, инвестиционно консултиране, финансово консултиране, експертни оценки, администриране на отношения наемодател-наемател, управление на имоти.

 

Вижте какво казаха Дейвид Пери и Яни Стоименов в специално интервю за Екон

 

Г-н Пери, какво ви накара да дойдете в България? Какво знаете за пазара на недвижими имоти у нас?

Дейвид Пери:

Както вероятно разбирате от моите колеги в България, ние се разрастваме постоянно в цяла Централна и Източна Европа и нашата мрежа е една от най-големите в световен мащаб. Имаме партньори в Русия, Украйна, Румъния и в цяла Централна Европа. Така че, България беше следващата логична стъпка и се оказа доста интересен пазар, тъй като страната ви се присъедини съвсем скоро към ЕС. Мислим за възможността да се възползваме от съвместната работа с нашите партньори, да развием контактите, които вече имаме в региона, и да доведем нови инвеститори в България.

Какви са плюсовета според вас за страната ни след присъединяването ни към ЕС? Какво да очакваме от чуждестранните инвеститори?

Дейвид Пери:

Мисля, че приемането на страната ви в ЕС е основно предимство. Запознахме се с международните инвестиции в страните от Централна Европа, в които инвеститорите драматично настъпват, в момента, в който страните влязат в ЕС, така че цените на недвижимите имоти се покачват. Това ще се случи и в България. Чуждестранните инвеститори ще създават предпоставки и ще имат изисквания към местните предприемачи, което ще ги кара да се развиват по-бързо. Така че страната ви ще последва същия пример на развитие както Полша, Чехия и Унгария.

Бихте ли направили една съпоставка между България и присъединилите се с предната вълна страни от Централна Европа? Какви са вашите прогнози за пазара на недвижими имоти у нас и по-специално на сегмента бизнес-имоти?

Дейвид Пери:

Мисля, че ако погледнем примера на централноевропейските страни, които в последните 5 години бавно са понижили цените на инвестициите в недвижимата собственост до ниво, което е повече или по-малко сравнимо с това в Западна Европа, мога да предположа, че за България този период също ще е не по-малко от 5 години. Относно наемоотдаването, мисля че това зависи изцяло най-вече от търговското презапасяване. Затова не бива да има свръхпредлагане на търговски и офис имоти. Трябва да има разумен баланс между търсенето и предлагането, за да няма понижение в цените на наемите.

 

 

Г-н Стоименов, каква практика ще наложите на българския пазар след сключването на договора с NAI Global? Доколко нещата биха се променили за вашата фирма и въобще на пазара?

Яни Стоименов:

Членството ни в NAI Globаl и по-специално това, че ние ще представляваме тази глобална мрежа в България, означава едни нови стандарти, които специално ние разглеждаме за себе си като работа, означава един нов световен играч на българския пазар. За нас е изключително важно ние да използваме мрежата от глобални контакти, които е създала компанията, за да могат да влязат на българския пазар нови инвестиции. Говорим не само за инвестиционни фондове, а и за значими корпоративни инвеститори.

Какво е важно да знаят потребителите на бизнес имоти в България? Какво е мястото на този сегмент в търговията с недвижими имоти?

Яни Стоименов:

Преди всичко искам кажа, че бизнес имотите в България, като процент от транзакциите, които са реализирани през миналата година, са 60% към 40% в полза на бизнес имотите. Грубо сметнато, транзакциите през 2006 г. са били 1,3 млрд., като 60% от тях са в полза на бизнес имотите - както виждате, делът е значим. Нашите очаквания са, че тази тенденция ще продължи. Освен това очакваме, че качеството ще бъде неразделна част в обслужването, както на инвеститорите, така и на клиентите в България.

Какво е мястото на България на единния европейски пазар? С какво трябва да догонваме присъединилите се в предната вълна страни?

Яни Стоименов:

Както добре знаете, България изостава от Централна и Източна Европа с няколко години. Причините за това са обективни. Малко късно се насочиха чуждите инвестиции в нашата страна, в сравнение със страни като Чехия, Полша и Унгария. Причината за това беше ниската доходност, която привлича инвеститорите в дадена страна. Но това, което забелязваме е, че много бързо тази доходност доближи нивата в страни от Западна Европа. България все още предлага на чуждите инвеститори една по-добра доходност, но този тренд няма да е постоянен, очакваме някъде след около 3 години нивата на доходност да се доближат до тези в другите Централноевропейски страни.

Какъв е коментарът ви за цените на имотите? Имаше известно повишаване, което беше очаквано в началото на 2007 г. От друга страна в момента се строят много бизнес сгради, а те надвишават търсенето в момента. Как ще се уравновесят двете неща? Спадат ли цените и ще се повиши ли търсенето?

Яни Стоименов:

Очакванията за ръст в цените беше значително по-голямо от това, което всъщност се случи. В областта на имотите има някъде около 10% ръст от началото на годината, което е незначително. Такъв ръст има в почти всички Централноевропейски страни и това се счита за абсолютно нормално. По отношение на 2-рия въпрос, за офисите - да, действително в България офиси от европейския клас А все още няма и това търсене продължава. Проектират се офис сгради, но все още търсенето е твърде голямо, за да се смята, че скоро ще бъде задоволено.

Какво означава за вас договора, който подписахте с NAI Global?

Яни Стоименов:

Този договор означава за нас, че ние ставаме част от голямата фамилия на NAI Globаl. Това е фамилия от 350 офиса, от 5 хил. професионалисти, ставаме част от една възможност за значими транзакции, които да се реализират в нашата страна.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.07   1556 г. – Русия завладява и присъединява Астраханското ханство. 1644 г. – Английска гражданска война: Състои се Битката при Марстън Мур. 1776 г. –...