Световната банка не иска по-скъпо парно

14.08.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Ако цените се повишат, “Топлофикация” ще фалира, казва икономистът Борислав Тафраджийски, изпълнителен директор на клуб Икономика – 2000, за в. “Стандарт”
Господин Тафраджийски, преди година Световната банка възложи на вашия екип "Икономика 2000" да разработи проект за социална оценка на промените в "Топлофикация". На това основание тя трябваше да отпусне (или не) заем от $120 млн. за парното. Какво е нейното решение?

Благоприятно, социално и човешко. Световната банка реши да даде заема на топлофикациите в София и Перник. Едновременно с това се съгласи да не се повишават цените на парното въпреки правителственото споразумение. След изследването ни банката се увери, че населението няма да издържи шока. Още 30% ще се откажат от услугите на монополиста. Изчислено е, че и само 10% от абонатите да се отдръпнат, "Топлофикация" ще фалира. И това ще е безвъзвратно, тъй като тя не е цех, който може да продължи със съкратен персонал и намалени мощности.

Какви бяха целите на изследването?

Целта бе да се разбере дали заемът, който се готвеха да отпуснат, може да бъде върнат. Това е свързано с въпроса ще понесе ли населението новото финансово бреме. Ставаше дума за $100 млн. от Световната банка и още $20 млн. от ЕБВР. Затова трябваше да се анализира доволно ли е населението от "Топлофикация". Второ - отказалите се от услугите й склонни ли са да започнат отново да се връзват към парното. 40% от домакинствата и малко над 20% от отопляемите площи бяха с прекъснато парно. Смайващото е, че 80% бяха доволни от качеството на услугата - постоянна температура, бързо отстраняване на повредите.

Но все повече се говори за драстично увеличаване на цените.

Проучването показа, че това ще съсипе "Топлофикация". Услугите й ще ползват само около 30%, и то с по един радиатор. След тези резултати препоръчахме на банката, ако отпусне заема (а без него топлофикациите не могат да се възстановят), да се увеличи гратисният период. При това държавните субсидии трябва да са огромни.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...