Сега има много големи предизвикателства пред мен и много работа

16.08.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Емил Димитров, новият Изпълнителен директор на агенция "Митници", за Радио "Свободна Европа"
Какво предстои да се случи в този сектор на финансовата система, който се смята за източник на най-тежката корупция, именно митниците.

Известна част от ръководството на митниците ще помоля да напуснат митническата администрация, защото не се ползват моето доверие, нямам сигурността, че те ще работят за държавата, за митниците, за приходите в бюджета, а други ще преназнача на постове, където те да могат да покажат свои управленски качества, с опция, разбира се, да бъдат върнати на високи ръководни постове.  Тоест изхождам от идеята, че България не е толкова богата на кадри, че да ги пилеем.

Аз съм мотивиран да направя няколко важни неща.  Първото е да се върви към три независими института да проверят нашата администрация - финансов контрол, Сметна палата и институтът на дипломираните експерт-счетоводители.  След което дадените задължителни указания от тях, насоки за развитие ще залегнат в една обща програма, която ще бъде докладвана на министъра на финансите.  Силно се надявам след одобрение тя да влезе и в Министерския съвет и да стане нещо като част от някаква стратегия.  Мога да кажа национална, но стратегия за развитие на митниците, която да запази всичко добро, направено до момента, и, разбира се, да внесе новите неща, които ни интегрират към Европа и ще затегнат митническия контрол, и тази стратегия да бъде изпълнявана.  Тя няма да бъде моя, тя ще бъде наша.

Говори се, че имало протести срещу въвеждането на компютърната система.

Изключително големи протести.  Аз дори смятам да направя един малко нетрадиционен ход.  Разбира се, свързвано е със средства и затова трябва да имаме одобрението на министъра на финансите, а той да помоли международните организации, които са се занимавали до този момент с внедряването на продукт, обслужващ митническата администрация, съобразен с европейските условия, да го направят като промоция и в България.  Тоест международен производител, явна търгова процедура, специалисти в областта.

Кой ще прави финансовите ревизии на митниците оттук нататък?

Органите, които ги правят и до момента - Държавен финансов контрол и Сметната палата.

Чувствате ли се част от тях още?

За съжаление в момента като директор на Агенция "Митници" аз нямам правомощия над финансовия контрол, но това е една друга идея за бъдещата финансова полиция и цялостна промяна на финансово-контролната система, но това са неща в далечно бъдеще. Човек трябва да се справи с едно нещо, да мотивира защо иска то да се промени и да стане по-добро, да го покаже, да го заслужи. Сега има много големи предизвикателства пред мен и много работа.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...