След 1 януари 2007 г. ще работят само предприятия от европейски тип

28.09.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Критериите са покрили 123 фирми, 682 се готвят

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Байчев, на какво се дължи изоставането в приемането на Закона за ветеринарномедицинската дейност?

Доц. Жеко Байчев:

Главна причина за забавянето е сложността на материята и специфичността на ветеринарната дейност. В рамките на три месеца проектозаконът беше приет на първо четене два пъти от 39-ото и 40-ото народно събрание. И двата пъти това стана с пълно мнозинство и чак след това постъпиха доста въпроси и възражения. Нашият проектозакон беше изготвен след 27-месечната работа на екип от специалисти, а в него е регламентирана по съвсем нов начин цялата ветеринарна медицина в съответствие със законодателството на ЕС.

Кои са най-комплицираните моменти в закона?

Доц. Жеко Байчев:

Най-сложно стоят въпросите за хуманното отношение към животните и регламентирането на ветеринарната практика. Мога да кажа, че България е транспонирала изцяло европейското законодателство в областта на хуманното отношение и законът включва всички основни изисквания на конвенциите на Съвета на Европа. Освен това се урежда по нов начин статутът на официалния ветеринарен лекар, който ще има правото да контролира, санкционира, узаконява и сертифицира животинската продукция, преди да излезе на пазарите в България, ЕС или трети страни.

Как върви преструктурирането на предприятията?

Доц. Жеко Байчев:

България има Национална програма за преструктуриране на предприятията, произвеждащи суровини и хранителни продукти от животински произход. С нея сме поели ангажимента на 1 януари 2007 г. у нас да работят само предприятията, които отговарят на съответните изисквания. В момента има 123 предприятия, които вече са покрили критериите. Други 671 се очаква да бъдат готови до 2007 г., а ако не успеят да спазят срока, ще бъдат затворени, докато се подготвят. Има и още 59 предприятия, които не подлежат на преструктуриране, но отговарят на определен минимум хигиенни изисквания, така че им е дадена възможността да работят до края на 2005 г., за да могат да финансират инвестиции в строежи на нови площадки. В началото на 2005 г. имаше 280 такива предприятия, така че 221 от тях вече са затворени.

Ще бъдем ли готови с ветеринарния контрол на границите преди 2007 г.?

Доц. Жеко Байчев:

Като бъдеща външна граница на ЕС България трябва да изгради 7 гранични ветеринарни инспекционни пункта. Един от тях - на Капитан Андреево, вече е построен и работи. Пунктовете на Калотина, Варна и Бургас ще бъдат готови до юли 2006 г., а тези на Брегово, Гюешево и Златарево - до октомври 2006 г. Всички те се финансират по програма ФАР. С бюджетни средства ще се строи единствено пунктът на летище София. Там нещата вървят по-мудно, но все пак сроковете ще бъдат спазени.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.06   217 г. – Втора пуническа война: Състои се Битката при Тразименското езеро, в която картагенците, ръководени от Ханибал, организират една от най-големите и успешни...