Стремежът ни е да превърнем Ловеч в град на социалните услуги

19.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Г-н Казанджиев, с какво Ловеч ще запомни 2005 година?

Минчо Казанджиев:

Мисля, че изпращаме една изключително успешна година за общината. 2005 година е година на инвестициите, както го казахме още при приемането на бюджета. Смея определено да твърдя, че 20 години назад, а може би и доста години напред, такава инвестиционна програма няма да бъде изпълнявана. От общ бюджет 23 милиона лева за изтеклата година над 8 милиона са дадени за инвестиции и то основно в инфраструктура. На второ място, общината, с направеното в областта на социалните дейности, определено би могла да кандидатства за една от най-социалните общини в страната. Това са разширените социални услуги, новите автомобили за домашния социален патронаж, започващият основен ремонт, както и изграждането на външен асансьор в дома за стари хора с физически и умствени увреждания в село Сливек, изградените две нови жилища в дома за девойки, където децата от 11 клас ще бъдат настанени, за да могат да се адаптират към нормалния живот, това са трите други защитени жилища, в които децата от домовете, също ще бъдат настанени, за да могат да се включат в живота.

Как бяха разпределени 8-те милиона лева?

Минчо Казанджиев:

Най-вече за основен ремонт на улиците в града и за подновяване на ВиК- мрежата. Преди започване на основните ремонти ние се запознахме с инвестицонните намерения на дружествата, които се занимават с подземните комуникации и спрямо тях направихме нашите. Така че 1,5 милиона лева сме вложили в ремонт на 16 улици, както и над 600 000 лева за подмяна на водопроводните тръби с нови пластмасови. Останалите средства бяха за продължаване на строителството на жилищния блок в квартал 37, където ще бъдат настанени 23 семейства, за строителството на административна сграда не в центъра на града, а в село Изворче, в което кметството досега беше във фургон, както и за основни и текущи ремонти на училища, детски градини, читалища в града и селата.

Получихте сертификат за община, готова за бизнес по българо-американски проект. Какво очаквате през 2006 година за бизнеса, защото 2005 година не оправда намеренията за крупен инсвеститор, който да разкрие нови работни места? Има ли заявени инвестиционни намерения, които биха могли да бъдат изведени докрай?

Минчо Казанджиев:

Това, което зависи от общината, е направено и продължава да се прави. Още с встъпването ни в длъжност бе приета програма за създаване на условия за привличане на инвестиции, по нея работим и я преизпълняваме. Една от стъпките беше именно получаването на сертификат за "Община, готова за бизнес". Смятам, че това, което сме направили, събужда интереса на чужди инвеститори. Имахме няколко посещения от японски делегации, имаме проявен интерес и от други държави. Имахме и среща с представители на бизнеса от побратимения Ерфурт. Какви ще бъдат обаче конкретните резултати, това е въпрос, който не зависи само от общината. Създаването на благоприятен инвестиционен климат до голяма степен зависи и от централната власт, а това са даване на данъчни преференции, намаляване на разрешителните режими. Мисля, че държавата е длъжница на общините и трябва да се работи в тази насока.

Вие подписахте меморандум за взаимодействие по инициатива на Лидия Шулева за създаване на индустриален район в Ловеч. Какво стана с тази идея? Има ли развитие?

Минчо Казанджиев:

Тази идея е част от намеренията в подписания меморандум между община Ловеч, Агенцията за чужди инвестиции /АЧИ/ и Агенцията за малки и средни предприятия. Един от големите проблеми за създаването на голям промишлен парк е, че ние не разполагаме с достатъчно количество земя. Изискванията за създаването му са за налични над 300 декара, а общината не разполага със собствен терен. Такъв бе определен в съседната на нас община Летница. Но заедно с АЧИ работим и по останалите елементи от нашето споразумение. Именно въз основа на това тук бяха няколко японски делегации, както и проявеният интерес от няколко чужди фирми.

През 2004 година очаквахме да се реализира докрай сделката с Халите и те да се превърнат в един голям търговски обект, от който Ловеч има нужда. Другото, което очаквахме, бе търсене на инвеститори срещу един лев за сгради, които за започнати и замразени като строеж.

Минчо Казанджиев:

Аз и досега смятам, че сделката с Халите не беше грешка на общината, тя е изплатена докрай и взехме това, което ни се полага като средства. Ако днес продаваме, най-вероятно щяхме да ги продадем на много по-ниска цена, от тази, която взехме, защото с всеки изминал ден сградата се руши. Но не това беше целта на ръководството на общината, когато осъществявахме сделката. Целта беше да създадем един конкурентен магазин, който да продава стоки на значително по-ниски цени от тези, които сега са в търговската мрежа и най-вече за хляба. А това бях обещал на нашите съграждани още преди изборите. За съжаление редица проблеми, преди всичко в мениджмънта на фирмата, не позволиха до този етап те да осъществят техните намерения. Аз лично не съм оптимист, че това ще стане и в близко бъдеще. Но нашите намерения за изграждане на съвременен хипермаркет наистина са това да стане в най-скоро време. Отредихме терен с решение на Общинския съвет, който е в района на закрития плувен басейн и очакваме тази сделка да бъде осъществена в най-скоро време.

Откъде има заявени инвестиционни намерения?

Минчо Казанджиев:

От търговска верига "Кауфман". Проведохме вече няколко разговора с тях, предполагам, че в началото на 2006 година първо ще осъществим сделката с дружеството "Ловечспорт" и оттам да бъде извършена продажбата, тъй като ние продаваме само една част от земята, останалата част е собственост на търговското дружество. Така че сделката ще бъде осъществена. Отделно от това търсим инвеститори за обекти, незавършено строителство, има проявен интерес от няколко кандидати за картинната галерия и музея във Вароша.

А земята, която беше продадена на "Американ стандарт"?

Минчо Казанджиев:

Тя е тяхна собственост и тяхно е правото да се разполагат с нея, но ние ще отправим искане да си я купим обратно и след това да я използваме с промяна на предназначението й за изграждане на предприятие или офиси на фирми. Основната цел ще са инвестиции. Този терен е удобен и може да се свърже с другия, от другата страна на пътя. В момента извършваме промяна на градоустройствения план. Трябва да бъдат овъзмездени граждани и собственици на земя, които имат имоти там, за да се направи един цялостен проект и да се обособи като една от промишлените зони на града. Общата му площ ще стане около 180-200 декара. Отделно имаме два по-малки промишлени индустриални района. Част от площите в единия вече са закупени.

Добре ли е за общината да събира сама своите данъци и такси, готова ли е за това?

Минчо Казанджиев:

От 1 декември м.г. звеното за събиране на местните приходи се намира при нас. Хубавото е, че в периода на определяне на решението за определяне на такса "смет" и промените с местните данъци това звено ще заработи като структура в общината и в момента координираме дейността си. Мисля, че без никакви сътресения това ще започне. А дали е добре или зле, аз мисля, че отговорът е положителен, защото така ще имаме пълна информация поименно и по партиди откъде не са постъпили начислени данъци и такса смет. Досега нямахме възможност да вземем тази информация за всяка фирма и за всеки един гражданин. Сега с предоставения ни софтуер вече можем да го правим, така че събираемостта на местните данъци и такси ще бъде значително увеличена и ще ни даде възможност да разполагаме с повече средства за всички дейности на общината.

2005 година определихте като година на инвестициите, предимно целеви. Каква ще е следващата, кой ще е приоритетът за нея?

Минчо Казанджиев:

Още е рано да се каже, в момента събираме намеренията на всички второстепенни разпоредители, за да преценим какво ще бъде приоритетно, но във всички случаи ще продължим със започнатите досега инфраструктурни обекти. Знаете, че общината преди да й бъдат разрешени средствата от предприятието за инвестиционни проекти с бюджета взе решение за ползване на банков заем за основните ремонти. От този банков заем е усвоена една минимална част и тя касае плащане на проектите за инвеститорски контрол и технически надзор на досега свършената работа. Така че около 1,3 милиона лева остават за продължаване на основните ремонти и мисля, че в тази година 10-12 улици също ще бъдат ремонтирани основно. Ще продължим с всички започнати обекти – жилищния блок в квартал 37, училището в Лисец, както и още няколко. Най-вероятно една от задачите през 2006 година ще бъде да се справим с жилища, които са общинска собственост и са застрашени от срутване. Направен е пълен анализ, ревизия на всички жилища и имаме ясна представа кои от тях могат да бъдат санирани, кои не подлежат на ремонти и трябва да бъдат съборени, тъй като в една част от тях има настанени хора. На следващо място успяхме със съдействието на областния управител да получим общежития на завод Балкан в квартал Здравец, ще търсим решение по различни програми да намерим средства тези жилища да бъдат санирани, за да настаним нуждаещи се граждани. Сега там има самонастанили се, но условията за живот са под всякаква критика. На следващо място искаме да продължим работа по изпълнение на проекти за канализация на 6 от селата, които сме обявили за места с възможности за развитие на туризма.

 

Интервю на вестник "Форум" - информационният седмичник на Северна България

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...