Създаваме специален фонд, който ще помага на общините да усвояват европарите

27.07.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Обсъжда се как да организираме националното финансиране по структурните програми на ЕС

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н Михалевски, след присъединяването на България към ЕС ще разполагаме с доста пари от еврофондовете, включи­телно и за общините. Как се подготвя вашето ведомство, за да бъдат усвоени те?

Димчо Михалевски:

Основните оперативни програми, от които общините може да черпят ресурс за решаването на проблемите, са три: Регионално развитие - около 1.4 млрд. EUR, Околна среда - около 1.050 млрд. EUR, Развитие на селските региони - от общия бюджет на тази програма около 650 млн. EUR ще са за решаване на инфрастурктурни проблеми на българските общини. Имаме ресурс от около 3.1 млрд. EUR за 7 години. Това е около 900 млн. лв. годишно.

Готови ли сме да защитим, одобрим и изпълним качествени проекти?

Димчо Михалевски:

Един от важните показатели е, че само 12% от българските общини не са вътрешно мотивирани, че трябва да напрегнат усилия, финансови и човешки ресурси, за да бъдат по-адекватни при усвояването им. Българските общини към днешна дата придобиха опит в работата с еврофондовете. Той не ни удовлетворява в пълна степен, но има тенденция за повишаване на този капацитет.

Самата оперативна програма ще бъде завършена окончателно до края на 2006 г. След това ще бъде представена за окончателно одобрение от Брюксел и се надяваме в рамките на следващата година тя да бъде активна. Това важи и за другите оперативни програми, които посочих като възможен източник.

А готовността на самите общини?

Димчо Михалевски:

Често чуваме от нашите колеги от местната власт, че има много готови проекти. Тук обаче говорим за нещо различно. За да бъде одобрен един проект, в която и да е от оперативните програми, е необходимо той да бъде разработен в пълния си обем, във всички части на проектирането, с екологични оценки и експертизи, икономически анализи и с ясна система от индикатори, която да обосновава необходимостта от проекта, неговото изпълнение и ефекта от неговата реализация. Това е един по-задълбочен труд, който изисква времеви и финансови ресурси.

Още не е действаща оперативната програма, която в своя бюджет предвижда до 4% техническа помощ за подготовка на проекти. Тази година МРРБ е отделило от бюджета си един специален ресурс от 5 млн. лв., който ще бъде насочен към финансиране разработването на точно такива проекти в общините. И на базата на вече определените кръгове от общини, които имат право да кандидатстват по отделните приоритети на програмите, ще бъдат подбрани конкретни проектни идеи и те ще бъдат финансирани.

Достатъчни ли са тези 5 млн. лв.?

Димчо Михалевски:

Не са достатъчни, защото, ако приемем, че до около 7-8% от стойността на проектите е тяхната подготовка, ще видите, че с тези 5 млн. можем да подготвим проекти, чиято стойност е до 70 млн. лв. Затова в разпределението на специално отделения ресурс в бюджет 2006 от 85 млн. за постигане на целите на евроинтеграцията на България са заделени допълнително около 10 млн., които ще бъдат насочени отново към общините. Ние ще можем като държава да подпомогнем българските общини в рамките на 15 млн. лв. за 2006 г., което вече ще гарантира сериозен ресурс, за да се подготвят проекти за около 100 млн. EUR.

А проблемът със съфинансирането?

Димчо Михалевски:

В тази връзка министър Гагаузов и целият политически кабинет разсъждавахме как ние да създадем условия, че да гарантираме нормалното изпълнение на проекта. Ако приемем, че сме гарантирали финансирането, възниква въпросът как осигуряваме паричния поток в хода на изпълнение на проекта.

Каква е ситуацията към днешна дата?

Димчо Михалевски:

Европейските фондове ще финансират до 85% от стойността без ДДС на бъдещите проекти. Българското правителство пое много сериозен ангажимент - 15-те процента, които се изискват като национално финансиране, вече са заложени в 3-годишната фискална рамка 2007-2009 г.

Става дума за създаване на национален фонд. Той структуриран ли е вече?

Димчо Михалевски:

Все още не. Ние нямаме претенциите, че разбираме от финансов инженеринг и построяване на финансов инструмент, затова поставихме въпроса, коментирахме го с МФ, поканихме различен тип възможни донори, които да ни подпомогнат и които имат опит - ЕИБ, ЕБВР, СБ, немската банка за развитие KNW. 15% дава българското правителство, но възниква въпросът как ще финансираме предварителната подготовка на проектите. Говорим за целия планов период, при положение че оперативната програма дава част от парите, но тя ги дава, след като бъде договорен проектът. Може да има финансиране от програмата в следващ период да покрие предходни разходи, но те правят разходи сега. Ние трябва да гарантираме нормално наличие на финансов ресурс, за да осигурим качествен и евтин проект. След това трябва да осигурим парите за ДДС.

По каква схема се отпускат парите от ЕС?

Димчо Михалевски:

Европейските фондове поне за момента дават 85% от стойността на проекта без ДДС, но ги дават по схемата - 2,5% при сключване на договора и останалите 82.5% при завършване на проекта. Ами ако проектът е 18 или 24, или 36 месеца? Едва ли някои изпълнители ще се натоварят с изпълнение на целия проект, за който ще трябват няколко милиона евро, и ще чакат финансиране. Необходимо е да създадем система за покриване на междинни плащания - мостово финансиране.

Възникна идеята да създадем такава система, осигуряваща това финансиране възмездно. Започнахме разговор с международни институции за техния опит в това отношение. Има консултации и с Министерството на финансите. Надявам се до октомври да бъде структуриран такъв фонд. Неговото работно име е FLAG. Целта е той да предоставя два вида кредити. Единият да бъде дългосрочен кредит, който ще покрива примерно 20% за ДДС. Срокът за възвръщаемост на този дълъг кредит може да бъде 20 години с гратисен период. Лихвите ще бъдат ниски. Освен дълго финансиране фондът може да осигурява и по-късо финансиране. Това ще става под формата на овърдрафти, за да се покрият предварителните разходи за проектиране до момента, в който тези средства бъдат възвърнати от програмата.

Значи основното внимание е насочено към общините?

Димчо Михалевски:

Действително насочването на вниманието към българските общини като може би един от най-важните фактори за успеха или неуспеха в усвояването на европейските фондове и в двете им части - предприсъединителните - до 2006 и след 2007 г., по структурните и кохезионния фонд, е възлов въпрос. Те са най-масовият получател на средства. От друга страна, общините имат конкретен досег с проблемите на своите съграждани, жителите на дадена община. Как те ще може най-добре и най-ефективно да приложат тези проекти и финансирането от еврофондовете, е важно въобще за развитието на България и комфорта на гражданите, които живеят там.

 

Цели на FLAG

  • МРРБ провежда диалог с МФ кое точно да покрива фондът. Дали 15 или 20%. Може да се получи така, че фондът дава кредит за ДДС, общинските бюджети се натоварват с това плащане, но ДДС отива директно в бюджета. И в един момент може да стане така, че FLAG да върти много кухи обеми ДДС.
  • Дали фондът да не покрие изцяло ДДС, за да няма въртене на кухи обеми, а за общините да остане 15% кофинансиране.
  • Фондът трябва да има опростена схема - общината подава искане във фонда, прави се незабавен тест дали проектната идея отговаря на изискванията на оперативните програми, бърз преглед на кредитоспособността на общините да покрият предварителното финансиране и следващото финансиране, дали местните приходи са достатъчни. Всичко това трябва да е пряко обвързано с децентрализацията на местната власт. Общините може да съберат ресурси, но кметовете ще бъдат изправени пред неприятната задача да увеличават данъчното бреме върху населението. А това е политически въпрос.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...