Съфинансирането по еврофондовете ще утежни бюджета

01.11.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н Хагеман, каква ще е ролята на МВФ у нас след края на споразумението?

Робърт Хагеман:

Ролята на фонда ще бъде преди всичко представителна. Ние ще продължим да следим развитието на икономиката и специален екип ще изготвя ежегоден доклад за обстановката тук. Това е стандартна процедура, която се практикува във всяка друга страна - членка на ЕС. Мнението на МВФ ще има изключително препоръчителен характер. Мисля, че дори и без нашето постоянно присъствие правителството ще продължи да води внимателна фискална политика. Всяка следваща година държавниците ще трябва да изготвят прозрачни и лесни за разбиране от хората бюджетни схеми. Правителството трябва да заявява открито за какво ще бъдат харчени бюджетните средства, за да бъдат ясни неговите цели. Аз съм убеден, че политиците ще направят всичко възможно, за да подсигурят растежа на икономиката.
Валутният борд все още помага в значителна степен за поддържането на финансовата стабилност в страната. Според МВФ присъединяването към еврозоната е добра стратегия за излизане от него. Правителството е наясно, че покриването на критериите за влизане в еврозоната е сериозно предизвикателство. България просто трябва да върви уверено към тази цел, останалото в въпрос на време.

Ще успее ли страната да се адаптира бързо към условията на членството в Евросъюза?

Робърт Хагеман:

Аз съм оптимист за бъдещето на България. Правителството е добре запознато с новите предизвикателства. Много важно ще бъде ефективното използване на структурните фондове на ЕС. Всеки проект, който се финансира по този начин, трябва да бъде съфинансиран и от бюджета. Именно тук трябва да се внимава много, за да не се утежнява прекалено много разходната част на бюджета. Дори и при излишък от 2% нашите предвиждания са, че харчовете на правителството ще се увеличат с около 6.5%. Тези разходи не са високи, колкото бяха през 2005 г., но надвишават направените разходи през тази година.

Как преминаха разговорите с правителството този път?

Робърт Хагеман:

Дискусиите бяха успешни, въпреки че посещението не беше официално. Целта ни беше да проверим как се развива икономиката и да обсъдим вижданията за бъдещия бюджет. Това е и последния въпрос, по който трябва се споразумеем с правителството преди края на споразумението през март.

Какви са акцентите в новия бюджет?

Робърт Хагеман:

Фискалните разходи, свързани с присъединяването, ще бъдат около 2.7% от БВП за 2007 г. България ще загуби значителни средства от ДДС. Важни пера са допълнителните разходи, както и цената на планираните данъчни облекчения.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 02.07   1556 г. – Русия завладява и присъединява Астраханското ханство. 1644 г. – Английска гражданска война: Състои се Битката при Марстън Мур. 1776 г. –...