Трябва да участваме в програмите за изграждане на информационно общество наравно с Гърция

26.04.2002 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 

Специално за Econ.bg

 

- Господин Боров, известно е, че от предприсъединителните фондове на Европейския съюз се отпускат немалко средства за развитие на информационните технологии. Как работи вашата организация за усвояването им?

Милчо Боров:

- Наскоро БАИТ спечели проект по програмата ФАР за проучване на пазара на информационни технологии в България.

"Шапката" на тази програма е т.нар. "e-Europe plus", която е предназначена за присъединяващите се страни.

Проектът е на стойност 193 хиляди евро, т.е. почти два пъти повече от парите, отпуснати по аналогична програма на южната ни съседка Гърция, която традиционно получава много повече средства от европейските фондове.

Проучването на пазара ще бъде правено в продължение на две години. Ще се изследва почти всичко в тази област - хардуер, софтуер, колко хора имат достъп до компютри и до Интернет. Резултатите от изследването са много важни, тъй като, ще дадат вярна картина на потенциалния пазар в тази област, а това е много важно за всички световни производители.

- Вероятно нашите съседи на Балканите също проучват старателно своите пазари. Така ли е?

Милчо Боров:

- Разбира се, споменатата програма дори предвижда да направим връзки със сродни организации в страните от Югоизточна Европа, с които да организираме конференции на тази тема. Стремим се дори да сме домакини на първата конференция. Така и ние ще имаме достъп до тези данни и изобщо ще си изградим вярна представа доколко нашият регион може да се включи в информационното общество. А това от своя страна ще улесни всички други програми по изграждане на т.нар. електронно правителство, електронната администрация, подобряване на софтуера в здравеопазването и т.н.

- Има ли други организации, освен тези на Европейската общност, които финансират подобни проекти?

Милчо Боров:

- Да. БАИТ например готви участие в друга програма, която се финансира от Световната банка, т.е. с американски капитали. Там идеята е разкриването на един Интернет портал, който да стимулира обмяната на опит между страните, напреднали в изграждането на електронното правителство и електронната търговия и нашите страни.

На 23 май ние организираме една конференция по стандартите в изграждането на банков софтуер. Въпросът опира до необходимостта, когато една банка поръча на дадена компания писането на софтуер за нея, компютърната фирма да е запозната със стандартите, които после ще позволят на банката да комуникира директно с европейските партньори. Някои от стандартите са написани, но в тази област нещата се променят много бързо.

Третата програма, в която възнамеряваме да участваме, се отнася до връзките между наши и европейски фирми в бранша на информационните технологии. Ако я спечелим, тя ще включва в себе си като предварителна част обучение по маркетинг и европейско право, за да уеднаквим терминологията си. В следващия етап се предвижда създаването на връзки между тези фирми.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...