Търговската система на БФБ ще издържи на предизвикателството

25.01.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
И космически технологии няма да помогнат на хакерите

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Драйчев, ще издържи ли борсовата система за търговия аукционите за БТК?

Георги Драйчев:

Тествали сме системата няколко пъти, преди да поканим министър Николай Василев. Специално сложихме нов сървър, който, макар и малък, е много мощен и надежден. Тестовете показаха, че като количество на поръчките няма проблем, просто малко по-бавно става смятането на резултатите - в рамките на някакви минути, което не е фатално на фона на 6 часа въвеждане на поръчки. В процеса на сметките не може да се манипулира нищо, така че сигурността е пълна - няма никакво значение дали класирането ще е 10 или 15 минути по-дълго.

Рискът се разграничава в три аспекта. Софтуерно аукционът не забива, не показва някакви тенденции да се влияе от количеството поръчки. Хардуерно също няма проблем, компютърът достатъчно бързо ги обработва. За енергийна сигурност сега взимаме под наем, а в бъдеще ще купим няколко мощни UPS-а и един генератор. Не дай Боже нещо да стане с тока, ще можем да удържим положението известно време. Ако продължи сривът, ще прекратим аукциона и ще го пуснем, когато дойде токът. НЕК е като Господ - никога не можеш да предвидиш какво ще направи. От гледна точка на информационната сигурност през последните година и половина сме ошлайфали системите и процедурите си и вече не се чува нито една дума, че системата на борсата може да бъде хакната. Трябва да се вземат предвид още две неща - първо, в този случай поръчките ще са толкова много, че не виждам някой, който в обозримо време може да ги анализира. Второ, практиката показва, че всички играчи /особено големите/ въвеждат поръчките си в последния момент, при което няма време дори и нещо космическо, непознато като технология да бъде приложено спрямо нас. Една информационна система, която би могла да извърши такова нещо, е толкова скъпа, че обезсмисля процеса.

Премахването на ценовите ограничения при търговията с компенсаторки само за първите два дни ли ще бъде?

Георги Драйчев:

Все още въпросът не е обсъден от ръководството на БФБ, но аз мисля, че би било добре да се премахнат ценовите ограничения за първите два дни, тъй като това ще способства по-ефективно приключване на сделките. Тоест, ако някой се е увлякъл и няма необходимите КИ да плати, предвид строгите правила, които сме приели за неплащане по тези сделки, просто ще трябва да си купи компенсаторки на каквато и да било цена. Иначе посредникът ще загуби членството си в борсата, това категорично го заявявам - няма да има никакъв компромис.

Точно за инвеститорите, на които не им достигат компенсаторки, не беше ли по-логично да се удължи борсовата сесия, за да имат поне един час тези с последните удовлетворени пазарни поръчки?

Георги Драйчев:

Това не е необходимо. Тъй като сетълментът е Т+2, той има възможност да купува и през целия следващ ден на пазара на компенсаторки. Така че това не е фатално. И при Т+3 в миналото, и при Т+2 сега има един ден за компенсиране на часовата разлика. Знаете, че тук търгуват много чуждестранни фондове, чиито бекофиси почиват, когато на БФБ се търгува. Т.е. има един ден, в който на практика няма движение на фондове по сметките, и в този ден може да бъдат "попълнени" сметките с компенсаторки. Няма страшно.

От приватизационния пазар борсата се очаква да реализира добри приходи - продажба на 35% от БТК, 30% от БМФ, най-вероятно и миноритарен пакет от БДЖ, отделно печалбата от увеличаващата се активност на нормалния пазар... Как ще използва борсата тези средства?

Георги Драйчев:

Ние реинвестирахме нашите приходи предимно в развойна дейност, в обучение и във въвеждане на нови продукти. Тазгодишните приходи най-вероятно ще се опитаме да вложим в създаването на деривативен пазар в България. Пазарът за фючърси и опции като търговска система е тотално различен от този, който притежаваме в момента, както и системата за клиринг и стълмент няма нищо общо със съществуващата сега. Това означава, че ние като юридическо лице ще трябва да изградим още една борса, която да е за срочни пазари. За пример мога да ви кажа, че през 1998 г. Истанбулската фондова борса е платила на водещата компания за подобен софтуер Computer Share от Австралия около 700 хил. USD за търговска система за деривати. Освен това преживяхме много трудни моменти и както корабокрушенците, които дълго време са гладували и са склонни да крият храна, и нашият мениджмънт предпочита много да не се отпуска в харчове. Знаете, че по закон нямаме право на друга стопанска дейност извън това да сме фондова борса. Преди три години като нов съвет на директорите приехме фондовата борса с около 400 хил. лв. загуби. Няколкото потока доходи, които имаме, са стопроцентово свързани с капиталовия пазар и когато той е в застой, борсата страда финансово изключително много.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...