Усилията трябва да се съсредоточат в инвестиционната култура

14.10.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за ECON.BG

 

Г-н Ганев, изминаха шест месеца от началото на публичното ви предлагане, каква доходност реализира Адванс Инвест? Къде се нареждате сред останалите фондове по този показател?

Даниел Ганев:

Реализираната доходност за 6 месеца на годишна база е около 19%. Това е най-високата възвръщаемост за този период сред всички български фондове – както инвестиращи в облигации, така и в акции. Доходността е с пъти по висока и от лихвите по банкови депозити, където българина все още държи над половината от активите си, за разлика от гражданите на ЕС. Типичния финансов микс на европееца е следния - 1/3 в инвестиционни продукти от типа на взаимните фондове, 1/3 в застрахователни и пенсионни фондове и едва 1/3 в банкови депозити. Надявам се колкото може по-бързо българите да започнат да ориентират и своите спестявания по един такъв разумен начин.

Какви са предимствата на инвестиционните дружества пред останалите схеми на инвестиране?

Даниел Ганев:

Веднъж решили да инвестирате на фондовите пазари, участие в инвестиционно дружество е най-лесния начини да  притежавате портфейл от ценни книжа без да се тревожите за подбора на индивидуални акции. Това е основното предимство на фондовете – професионалното управление на вложените средства от екип от опитни анализатори и инвестиционни мениджъри. Парите ви стават част от огромен диверсифициран по пазари, сегменти и инструменти портфейл, което редуцира риска от ценовите колебания на отделните активи – нещо което не бихте могли да си позволите с малка сума и без солиден инвестиционен опит. УД "Карол Капитал Мениджмънт" – управляващо дружество на АДВАНС ИНВЕСТ се състои от екип с добра репутация и отличен опит в управлението на активи в България и източноевропейските фондови пазари.

На второ място, при българските фондове обикновено няма минимална сума за инвестиране – тя се определя от номиналната (а от там и емисионната) стойност на една акция на фонда. Сред съществуващите дружества номиналната стойност е съответно 1 лв., 10 лв., 100 лв. и 200 лв. Т.е. този продукт е достъпен както се казва "за всеки джоб". По закон инвестиционното дружество постоянно предлага за продажба и изкупува обратно акциите си при желание на инвеститорите, като така се гарантира солидна ликвидност на вложените средства за разлика от случая в който индивидуален инвеститор сформира личен портфейл и му се наложи бързо да се освободи от ниско ликвиден актив. Акциите са регистрирани за търговия и на фондовата борса, където могат да се сключват сделки чрез инвестиционни посредници. Важен момент е и прозрачността на управлението и сигурността на вложението. Нетната стойност на активите, емисионната цена и цената на обратно изкупуване се изчисляват от банката депозитар на фонда или от управляващото дружество под нейния контрол и се публикуват в централни ежедневници и по интернет поне два пъти в седмицата. Банката депозитар също така и съхранява активите (ценни книжа и парични средства) на инвестиционното дружество и следи всички разплащания на фонда.  По този начин, освен Комисията за финансов надзор и банката депозитар осъществява контрол над фонда и се явява гарант за сигурност.

Голямо предимство на българските инвестиционни дружества са данъчните облекчения. Потенциалният доход от вложенията в инвестиционното дружество е необлагаем както при предлагане на акциите за обратно изкупуване на гише, така и при продажба на БФБ.

Къде инвестирате?

Даниел Ганев:

АДВАНС ИНВЕСТ е инвестиционно дружество от отворен тип с фокус в акции – аналог на широко популярните на запад equity funds. Фокусът на фонда е инвестиране в ликвидни акции на българския и източноевропейските капиталови пазари с висок потенциал за растеж. В момента около 60% от активите на фонда са инвестирани в акции издадени от български емитенти. Основните изисквания към ценните книжа е те да имат потенциал за растеж по-висок от този на икономиката като цяло и да са достатъчно ликвидни. Като инструмент с подобни характеристики могат да се посочат акциите на български и чуждестранни компании, които са водещи в своя бранш, имат нарастващ пазарен дял, управлявани са професионално и в интерес на всички акционери и чиито приходи и печалби нарастват стабилно и се очаква този ръст да продължи и в бъдеще.

Кой инвестира в инвестиционни фондове?

Даниел Ганев:

Вложението в инвестиционно дружество е най-лесния и удобен начин да се инвестира на фондовите борси. Вече и българският спестовник, чиято инвестиционна култура все повече се повишава,  може да се възползва от тази възможност и да закупи ценни книжа индиректно и изгодно като участва като акционер в портфейла на фонд. Дейността на АДВАНС ИНВЕСТ е насочена към всички видове инвеститори в България, като се очаква интерес и от чужбина. Целта на фонда е да предложи на всеки инвеститор (както индивидуалния дребен инвеститор, така и на фирми и институционални инвеститори) нашия опит на фондовите борси в страната и чужбина.

Как виждате развитието на българския капиталов пазар? Какво трябва да направи държавата в тази насока?

Даниел Ганев:

През последните няколко години станахме свидетели на бурно развитие на родния капиталов пазар. Многократно нарасна капитализацията на търгуваните на БФБ компании, значително се увеличиха и обемите на търговия. Много, обаче, може да се желае в посока подобрение на корпоративното управление и особено в появата на нови качествени компании на родната борса. Тази година на пазара дебютираха само 2 IPOта – крайно недостатъчно при наличието многото големи и  качествени дружества в българската икономика. Това, разбира се, опира най-вече до необходимостта самите компании да осъзнят важността и предимствата на публичния статут, което отдавна се е случило в страните от ЕС.

Основен проблем е и все още ниската ликвидност на ценните книжа, малкият free float, ниският брой пазарни участници, основно поради недобрата все още инвестиционна култура в страната. Според мен именно тук – в образоването на обществото - трябва да се съсредоточат най-много усилия от страна на държавата и всички институции на пазара. Забелязва се, че активни на пазара са най-вече младите хора, които пък за съжаление имат най-малки спестявания с които да инвестират. По възрастните, поради незнание, скептицизъм или недостатъчно доверие, странят от инвестиране на капиталовия пазар и предпочитат да се придържат към възможно най-консервативните традиционни схеми. Вярвам, че с общите усилия на държавата и частния финансов сектор, това може и трябва да се промени – особено на фона на предстоящото ни интегриране към Европа.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...