Финансирането отвън дава независимост на емитента

14.09.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Защо избрахте точно този момент за емисия на международните капиталови пазари?

Юрий Станчев:

- През май се наблюдаваше своеобразна криза на дълговите инструменти. Цените им паднаха както на българските книжа, така и на руските, турските и бразилските. През юли - август финансовите пазари отбелязват значително подобрение. Беше даден сигнал от Фед, че евентуалното вдигане на лихвените проценти ще бъде плавно и постепенно, което дава отражение и на европазарите, и ние счетохме, че този период - август - октомври, може би е най-благоприятният за емитиране на дълг.

- Купонът от 7.5% по 3-годишни облигации не е ли малко висок?

Юрий Станчев:

- Лихвата, плащана от емитента и която са склонни да получават инвеститорите, се определя на базата на рисковите надбавки. Te се определят от стабилността на финансовата институция и на второ място е ликвидност на емисията. Считаме, че лихва от 7.50% както отразява интереса на инвеститора да поеме риска към институция като Евробанк, така и задоволява нас като възможност да се финансираме от един независим международен финансов пазар.

- Има ли интерес към емисията?

Юрий Станчев:

- Размерът на емисията е малък и не дава възможност да се включат голям брой инвеститори. Минималният обем е поне 50 млн. EUR. Тя излиза от тези ограничения и това е причината да направим роуд-шоу в Лондон, като се срещахме с няколко инвестиционни банки и потенциални инвеститори и решихме, че е най-добре да изберем най-добрата оферта. Емисията не е регистрирана, тъй като преценяваме, че не е необходимо да бъде публична. За публична емисия е необходим значителен брой инвеститори.

- Изборът на международните пазари означава ли за вас, че дълговото финансиране там е по-лесно, отколкото у нас?

Юрий Станчев:

- Достъпът до международните пазари дава, на първо място, относителна независимост на институцията. Ние се опитваме, диверсифицирайки източниците на финансиране, да получим една своеобразна независимост. Да не сме толкова под влиянието на моментните състояния на българския финансов пазар. Навън се следват професионални правила.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...