Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
- Господин Табаков, какво показват разчетите на Екобулпак за разходите на бизнеса за оползотворяване на отпадъците, в случай че съответната фирма членува в организацията?
Георги Табаков:
- Формулата, която ние прилагаме, показва, че на бизнеса излиза между 5 и 10 пъти по-евтино да членува в колективна организация като нашата, отколкото ако директно плаща продуктовата такса на държавата или самостоятелно изкупува и рециклира своите опаковки. Това са всъщност и трите законови възможности за избор пред фирмите, чрез които те могат да изпълнят задълженията си по закона за управление на отпадъците.
- Какъв дял от пазара може да покрие Екобулпак?
Георги Табаков:
- Смятаме, че разумният, нормален дял, с който нашето дружество може да се справи, е около 20%. В това отношение има място и за конкуренция с други организации, които вече съществуват или ще се създадат за оползотворяване на отпадъците.
- Колко според вас ще печели държавата от продуктовите такси?
Георги Табаков:
- Тук не става дума за печалба. Както за държавата при събирането на таксите, така и при участието в едно колективно дружество като Екобулпак. Това, за което говорим, е полза за обществото. Държавата е задължена да инвестира парите от екотаксите в мероприятия, свързани с опазване на околната среда. По същия начин средствата, които акумулира Екобулпак, са насочени, от една страна, към изкупуване и рециклиране на отпадъците от опаковки, а от друга - Екобулпак ще участва в различни програми за дейности, насочени към опазване на околната среда. Най-малкото средствата, които се акумулират, ще се инвестират в системи за разделно събиране на отпадъците в общините, с които сключим договори.
- И как конкретно ще става това разделно събиране на отпадъците?
Георги Табаков:
- Това вече е нещо, което изисква усилията на цялото общество и предполага време. Дори в напредналите страни разделното събиране на отпадъците не е станало от днес за утре. Ние имаме програма и ще започнем с пилотни проекти в общините, с които сме подписали договори. Естествено отведнъж не може да се покрие територията на големи общини като София, Пловдив или Сливен. Да не забравяме, че има и доста работа, свързана с общата култура на българина, защото какъв е смисълът да се поставят съответните контейнери, ако после някой ги запали или разбие или ако боклукът после се отвежда на едно и също място?
- Ще покрият ли според вас фирмите тазгодишния норматив от 20% оползотворяване на отпадъците?
Георги Табаков:
- Надяваме се, че фирмите, които членуват в Екобулпак, ще покрият тези изисквания. Това са някъде около 12 хил. тона отпадъци от опаковки, които ще изкупим от пазара и ще предадем за обработка.
- Има ли още нерешени проблеми между бизнеса и екоминистерството, свързани с нормативно-правната уредба на това, с което сте се захванали?
Георги Табаков:
- Ще подчертая, че в Екобулпак сме изключително доволни от работата ни с Министерството на околната среда и водите, защото в кратък срок получихме разрешение за работа и отстранихме някои нередности по документацията. Нерешените въпроси са свързани главно с таксите за тази година, но се надявам, че в последващите ни разговори ще се намери решение и на този проблем.
От една страна, фирмите са длъжни да начислят тези такси, което означава, че в един момент трябва да ги платят. В същото време те са започнали членство при нас и ще си изпълнят задълженията по закон, следователно парите, които са платили на държавата, би трябвало да им се върнат, така както примерно се връща ДДС. Предстоят обаче тепърва срещи с Министерството на финансите, защото счетоводно и финансово още не е измислено как това да стане. В това отношение държавата е длъжник на бизнеса. Изключително важно е проблемът да се уреди максимално бързо, защото в противен случай продукцията на фирмите става по-малко конкурентоспособна.