Чакаме политическо решение за разширено участие в операции на НАТО

02.07.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Необходимо е целево финансиране, отделно от бюджета на МО

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин генерал, каква е вашата визия за мисиите зад граница на Българската армия?

ген. Никола Колев:

- Българската армия ще продължи своето участие в операции по поддържане на мира и в борбата срещу тероризма, което все повече се превръща в неотменна част от нейните функции и цялостната система за национална сигурност.

- Какви промени са наложителни в нормативната база? Ще бъдат ли изградени структури, свързани с участие в задгранични мисии, като например съвместно оперативно командване?

ген. Никола Колев:

- Нарастването на участието на България в операции и мисии извън територията на страната изисква ясно и категорично решаване на въпроса за доброволността при комплектуването на формированията, определени за участие в мироопазващи операции, с кадрови военнослужещи. Освен като клауза в сключваните договори за кадрова военна служба въпросът следва да се уреди и в Закона за отбраната и въоръжените сили и Правилника за кадрова военна служба. На този етап се формира специално подразделение за участие в мисии и операции по поддържане на мира, набира се необходимият личен състав, подготвя се, въоръжава се с необходимата техника и снаряжение. А това е много труден и скъп процес. Необходимо е тези подразделения да са създадени предварително, да разполагат със съответния личен състав и екипировка, да са подготвени в необходимата степен на бойна тренираност и да са в готовност за фактическо изпълнение на мисии и задачи.

- Какви средства са необходими за финансирането на задграничните мисии и достатъчно ли са предвидените в бюджет 2005?

ген. Никола Колев:

- Финансирането на подготовката и участието в мисии се извършва в рамките на бюджета на Министерството на отбраната и без да се осигуряват допълнителни целеви средства. Това налага да се отклоняват средства, планирани за осигуряване на други важни потребности, което до голяма степен обезсмисля нашите усилия да търсим ефективността на разходите в зависимост от резултата. Необходимо е целево финансиране, отделно от бюджета на МО.

- Има ли вероятност да редуцираме участието си в задгранични мисии? 10% от бюджета на Министерството на отбраната отиват за издръжката на 800 рейнджъри.

ген. Никола Колев:

- Участието ни в мисии е резултат от политически решения и в изпълнение на също такова решение БА ще намали или увеличи участието си. Действително това участие е скъпо, но България следва да изпълнява поетите ангажименти.

- Не иска ли НАТО прекалено много от нас като засилено присъствие не само в мисията в Афганистан, но и увеличаване на броя на рейнджърите ни изобщо в мисиите на алианса? Не сме ли поставени пред дилема - мисии или модернизация на армията?

ген. Никола Колев:

- Участието в мисиите на НАТО е израз на изпълнението на съюзническите ни задължения и е съобразено с възможностите на Българската армия. Не считам, че съществува такава дилема - мисии или модернизация на армията. Това са два основни приоритета за Българската армия.

- Какъв ще е принципът за набиране на военни за участие в мисии?

ген. Никола Колев:

- Принципът на доброволността ще продължи да се прилага и за в бъдеще. Броят на желаещите да участват в мисии е достатъчно голям, но проблемът е, че не всички от тях успяват да покрият медицинските изисквания за годност.

- Какви сили можем да заделим? Цивилни или военни ще пращаме?

ген. Никола Колев:

- В съответствие с решението на Народното събрание съставът на контингента е от военнослужещи на кадрова военна служба.

- Вече е взето решение за изграждане на специализиран тренировъчен център за подготовка на контингенти за мироопазващи мисии. Има ли повече яснота къде ще е разположен, изготвени ли са програми за обучение?

ген. Никола Колев:

- В настоящия момент един от казармените райони на механизираната бригада в Карлово се използва като такъв тренировъчен център. Тренировъчните програми са подготвени и адаптирани към предизвикателствата на новите мисии. Предвижда се изграждането на нов, съвременен специализиран център за подготовка на контингенти. Окончателно решение за местонахождението на този център все още няма.

- Как стоят нещата по отношение на ресурсното обезпечаване?

ген. Никола Колев:

- Всички контингенти са осигурени с необходимите материални средства, но предвид на това, че финансирането на подготовката и участието им в мисии се извършват в рамките на бюджета на МО, се налага отклоняване на средства, планирани за осигуряване на други важни потребности.

- Ще пращаме ли още военни в Афганистан?

ген. Никола Колев:

- На този етап няма решение на Народното събрание за прекратяване или разширяване на участието ни в Афганистан.

-  Какви са основните поуки за военното ръководство от мисията ни в Кербала?

ген. Никола Колев:

- Много са поуките както по отношение на подготовката, така и по въпросите за видовете осигурявания на нашите военнослужещи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...