Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Госпожо Илкова, на-скоро беше публикуван анализ и стратегия за развитие на капиталовия пазар до 2007 г. - документ, създаден по поръчка на БФБ. Доколко сте съгласна с изводите и препоръките, направени в него?
Бистра Илкова:
Аз съм изключително доволна от разработката, представена в Българската фондова борса, която беше резултат на неколкомесечен труд на екип от специалисти. Също така съм много приятно изненадана, че за първи път в България се прави такъв анализ на капиталовия пазар, такава "снимка" от различни ъгли, даваща поглед върху капиталовия пазар като резултат от развитието му в новата история - след 1997 г. Капиталовият пазар е видян през погледа на цялото общество в лицето на различни групи потребители и инвеститори. Изводите, които са направени, като цяло са правилни и дават възможност за вземане на по-нататъшни стратегически решения. Проблемите действително са напипани и са изведени в концентриран вид. Изводът е, че на фона на огромната работа, свършена през 9-те години, потенциалът е голям, но за съжаление той е пасивен и действително трябва да се развие. Това беше и една от причините, поради които поръчахме този анализ, за да може да се сложат проблемите на масата в концентриран вид и всички участници в инвестиционната общност да поставят началото на едно ново развитие. Положителното, което до момента е направено, дава резултати, те се виждат на борсата, особено бумът през последните две години. Това е ракетата носител и тя трябва да се използва, за да се изведе капиталовият пазар в нова орбита.
Изминаха повече от две седмици от публикуването на документа, но като че ли дискусия по него не се получи - само няколко мнения от представители на инвестиционната общност и нула мнения от представители на политически сили. Защо според Вас стана така?
Бистра Илкова:
Действително това са фактите. Само в специализираната преса имаше становище на някои от брокерите и мениджъри на инвестиционни посредници и с това като че ли на този етап се изчерпват коментарите върху анализа. Струва ми се, че не трябва да правим генерални отрицателни изводи в тази посока. Може би просто е въпрос на подход от страна на борсата. Не мисля, че инвестиционната общност не се интересува, по-скоро ми се струва, че хората са увлечени от ежедневните си проблеми, а материалът е доста голям. Той все пак изисква време, задълбоченост... Тук е мястото да призова всички, които работят в тази област, за по-голяма активност. Борсата не може да постигне каквото и да било без мнението, становището, връзката с останалите участници в инвестиционната общност. БФБ сама за себе си, изолирана не е капиталовият пазар. Аз не смятам, че с това ще приключи обсъждането на бъдещето на този материал. Абсолютно сигурна съм, че общността не е безразлична към това, което се случва, просто трябва да видим тяхното мнение по редица проблеми, които са поставени в документа. Без това няма да направим качествена програма за реализация на тази стратегия до 2007 г., можем да пропуснем нещо. По-лесно е цялата проблематика да бъде обхваната сега, за да може после програмата за реализация да бъде по-конкретна и всеки да види това, което трябва да направи, от собствената си камбанария, в своята конкретна област.
Капиталовият пазар за щастие няма политическа окраска и всички политически сили са заинтересувани той да върви напред и да се развива, защото е недопустимо да влезем в Европейския съюз с неразвит капиталов пазар. Вярно е, че сме в предизборен период, в който политическите сили имат по-други приоритети. С изненада откривам обаче, че никоя от тях в съответните платформи и програми за управление не говори за развитие на капиталовия пазар. Считам, че не е, защото не желаят това да става, а може би защото темата се пропуска в този напрегнат предизборен период. Мисля, че този много важен елемент от банковия нефинансов сектор не може да остане вън от тяхното полезрение. Бих желала да им напомня - те сигурно ще го включат в своите приоритети, просто да не го забравят, когато правят бъдещите си програми.
Този материал трябва да бъде представен под някаква форма и на чуждестранните инвеститори, ако щете, и на икономическите съветници и на посланиците, защото те наблюдават нашия капиталов пазар. Спомняте си посещението на кмета на лондонското Сити - това е сигнал. Много чужди инвеститори под една или друга форма вече са у нас, те инвестират в ценни книжа, създават фондове. Тоест техните очаквания са големи и ние трябва да отговорим на тези очаквания.
Анализът и стратегия за развитие на капиталовия пазар извежда като основна цел пред борсата привличането на нови емитенти. Известно е, че борсата има още един приоритет - създаването на деривативен пазар. Според Вас как ще се съчетаят те до 2007 г?
Бистра Илкова:
Работата по деривативния пазар и в момента тече. Направено е доста в тази насока и продължава да се прави - чисто технически.
Кога точно ще се вземе решение за окончателното реализиране на проекта - дали това ще бъде 2005, 2006 или 2007 г., кога точно това ще се случи - сами знаете, че зависи от много фактори.
Финансирането не е най-важният, защото ако се направи този пазар и след две-три години се окаже, че инвестицията е куха, няма да е много добре. Но този приоритет си стои и до 2007 г., да сме живи и
здрави, смятам, че ще имаме такъв пазар. Но кога точно ще стане това, пазарът ще подскаже, условията ще подскажат.
Привличането на нови емитенти действително е един от най-сериозните приоритети на фондовата борса и смятам, че трябва да му бъде отредено специално внимание. Според мен това е първичното, което ще
доведе до повишаване на ликвидността, на инвестиционната култура, до популяризирането на капиталовия пазар и т.н.
В приетите преди дни на първо четене промени в ЗППЦК една от най-съществените точки е за приватизацията на Фондовата борса и Централния депозитар. До момента обаче не е ясно по какъв механизъм ще стане...
Бистра Илкова:
Това е въпрос, изключително важен за развитието на капиталовия пазар в бъдеще. Фактическото изваждане на държавния пакет акции от БФБ от забранителния списък развързва ръцете за приватизация. Оттук нататък предстои най-важното - да се вземе решение за метода на приватизация. Свидетели сме как тече в момента приватизацията на Варшавската фондова борса. Много от нещата биха могли да се повторят и тук, но за съжаление с борсата не са обсъждани никакви конкретни схеми за приватизацията на държавния пакет. За да стане борсата публично дружество, трябва да се направят още поправки в ЗППЦК. По въпроса смятам, че трябва да се образува публична дискусия, за да може хората, от които зависи приватизацията, екипът, който ще работи по фактическата реализация, да избере най-правилния и най-резултатния начин за продажба на държавния дял. Дали ще се допускат чуждестранни инвеститори, дали ще стане публично дружество борсата, какви ще са изискванията за български инвеститор - от това много ще зависи по-нататъшната политика на борсата и нейната регионална и европейска интеграция. Бъдещите акционери вероятно ще предложат и други схеми на развитие на борсата, на капиталовия пазар и т.н. Изключително важен въпрос, но за съжаление няма яснота по него.