Специално за Econ.bg.
- Господин Калчев, кога ще бъде готова правителствената програма за създаване на електронно правителство и какви са основните трудности пред осъществяването на такъв проект?
Димитър Калчев:
- Програмата за национално-интегрираната информационна система за обслужване на гражданите и бизнеса ще трябва да мине през заседание на Министерския съвет до края на юни. Тя ще бъде създадена върху основата на регистрите на БУЛСТАТ, ЕСГРАОН и митниците. Една такава всеобхватна програма, сами разбирате, не може да стартира изведнъж, без осигурено финансиране, без да е ясно с какъв софтуер ще се изгражда. Пускането на услуги на едно гише от държавната администрация за бизнеса и гражданите все още среща и съпротива дори като идея в някои държавни ведомства. Те крият едни от други информацията си, сякаш е тяхна лична собственост. А пък в Министерството на финансите дори се наложи административна намеса, защото много служители там смятат информацията за своя собственост и я крият дори от колегите си. И се стигна до положение информация от регистрите на митниците да не може да се предоставя на данъчните. Сигурно ще има голяма съпротива и срещу законопроекта за електронна търговия, който ще се приема през второто полугодие, защото и двете неща са антикорупционни мерки.
В България изграждането на всеобхватна система, базирана на Интернет-технологии среща още една голяма трудност – всички изследвания показват, че българите, които имат достъп до Интернет, са 7%, максимум 10%. За да имаме т.нар. "електронно правителство", този процент трябва да е поне 20%-30%. Да не говорим, че 70% от държавната администрация не ползва английски език и ни е необходим специален софтуер, адаптиран за нашите условия.
- Какво финансиране е необходимо, за да се изгради електронното правителство и какви средства са осигурени досега?
Димитър Калчев:
- До 2003-2004 година трябва да сме изградили в общи линии системата. В крайната му фаза проектът, дори при най-минималистичните ни очаквания, няма да е под 160 милиона евро.
В момента ние се занимаваме с дейности, които са подкрепени финансово от чужди организации. Например в момента провеждаме обучение за оценка на труда на държавната администрация, което струва 1,6 милиона британски лири, предоставени ни от британското правителство. Друга тема, по която работим, е обучение за обслужване на едно гише, което е подкрепено финансово от външното министерство на Великобритания. Миналата седмица и американското правителство потвърди финансирането на такива програми.
В общи линии догодина трябва да сме изградили основите на електронното правителство, за да може да заработи то първоначално и да можем да доизградим системата до края на 2004 година.
- Във виртуалното пространство е важно и какво съдържание се пуска, а не само технологиите. Каква информация и какви услуги ще пускат отделните министерства в системата?
Димитър Калчев:
- В момента все още работим върху портала на услугите, които ще се пуснат първоначално, така че нека първо да уточним това. Това ще е основата на стратегията. Страхуваме се да не разширим толкова много услугите, които ще се пуснат в глобалната мрежа, за да не стане системата толкова всеобхватна, че после да не можем да изпълняваме поръчките.