Ще се стремим да задържим бюджетния дефицит в границите от 0.5-1%

28.08.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Милен Велчев, министър на финансите, пред в. Пари
Господин Велчев, какви ще са основните приоритети, които ще залегнат при изготвянето на бюджет 2002?

В основата при изготвянето на бюджета за следващата година поставяме постигането на нулев дефицит. Ако все пак не успеем да постигнем такъв резултат, ще се постараем дефицитът да е с по-ниски стойности от този, постигнат от предишното правителство. Ще се стремим да се задържи в границите от 0.5-1%.

Предвиждате ли по-сериозни данъчни промени извън тези, които бяха вече анонсирани?

Всичко, което беше залегнало в нашата предизборна кампания, ще бъде приложено и на практика. В този случай данъчните промени засягат няколко данъчни закона. Засега нямаме намерение да правим по-големи данъчни реформи. Първоначално промените ще обхванат облагането на доходите на физическите лица, данъка за корпоративната печалба и данъка върху печалбата при търговия с ценни книжа.

Смятате да въведете нулева ставка на данък печалба при реинвестиция. Ще формулирате ли ясно в закона понятието инвестиция, или ще го оставите на преценката на данъчните органи?

Ще се постараем в закона да бъде определено понятието инвестиция дотолкова, доколкото то може точно да бъде определено. Не е изключено обаче в хода на прилагането на закона да се наложи допълнително да се интерпретира. В такива случаи вече детайлите ще се изглаждат в движение от данъчната администрация.

С цел изваждането на сивата икономика на светло предвиждате ли някакви промени в насока намаляване на данъчната тежест? Ще облекчите ли родния бизнес, като намалите осигурителната тежест?

В действителност ние не очакваме, че ще успеем на 100% да извадим на светло сивата икономика. Световната практика показва, че това е проблем в световен мащаб. Няма страна, в която да няма някакъв процент сива икономика.

Що се отнася до социалните осигуровки, и в тази насока ще се постараем да облекчим бизнеса. Едно евентуално намаляване ще се отрази благоприятно както на работника, така и на работодателя. Такава реформа обаче не може да се очаква да бъде направена по-рано от 2003 г. Провеждането й ще е в пряка зависимост най-вече от възможностите на следващия бюджет и от ефекта на новите мерки, взети по отношение на митниците и данъчната администрация.

Премиерът Симеон Сакскобургготски публично обяви, че от октомври ще започне изграждането на гаранционен фонд, който да гарантира нисколихвени и безлихвени кредити за малкия бизнес. По какъв начин ще бъде извършено финансирането на този гаранционен фонд?

Парите за създаването на гаранционен фонд ще бъдат заделени от бюджета. Сумата ще бъде в рамките на 20 млн. лв. Допълнителни пари може да дойдат в рамките на разговорите ни с различни международни организации по линии на техни програми.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...