8 грешки, които всички допускаме при управлението на парите си

09.05.2012
по статията работи: Петя Бързилска
Купувайте на старо, не давайте излишни пари за книги и технологични новости и не губете напразно спестяванията си
8 грешки, които всички допускаме при управлението на парите си

Управлението на личните финанси е изключително важно, но същевременно представлява голяма трудност за много хора. Както знаем, в САЩ например (а и не само там разбира се) това е особено наболял въпрос за много голяма част от хората. Дори след финансовата криза от 2007 г. в Съединените щати хората на възраст до 30 години не знаят как правилно да разполагат с парите си – имат да връщат големи студентски заеми и редица други задължения. Те трудно се отказват от кредитните карти, потребителските кредити и другите възможни заеми. Факт е, че средният американец на 20 и няколко години има натрупан дълг от около 45 хил. долара, коментира "Бизнес инсайдър".

Какво е положението в България? У нас по-скоро болшинството от хората нямат достатъчно пари в по-голямата част от живота си. Студентските кредити се отпускат от съвсем скоро и не са добили толкова голяма популярност, колкото в САЩ. Най-често докато сме студенти, ни издържат родителите ни, които задлъжняват вместо нас или се лишават от много неща, за да успеят да ни изучат. Впоследствие започваме да работим и се оказва, че в първите години от напълно самостоятелния ни живот, родителите ни отново трябва да ни помагат - просто това, което получаваме като възнаграждение, много често не ни стига, за да се издържаме сами. Идва момент, в който се оказва, че заплатата все пак може би ни стига, за да покрием всички най-общи разходи, но не е достатъчна за някои допълнителни големи покупки (автомобил, собствено жилище) - дали заради невъзможността ни да спестяваме, дали защото не можем "да си направим сметката", или пък защото вече сме изтеглили заем, който трябва да погасяваме.

Как да направим така, че заплата да ни стига и в същото време да не изпадаме в преразход и голямо акумулиране на дълг, който после да не можем да погасим?

Предлагаме на вашето внимание няколко грешки, които да НЕ допускате, ако искате да управлявате добре личните си финанси.

  1. Плащате много, но печелите малко

    Лош ход - голяма грешка е например да плащате 20% лихва по кредитната си карта, а в същото време да печелите само 1,25% от сумата в депозитната си сметка.

    По-добрият ход – след като се подсигурите със сметка, от която винаги може да теглите пари в случай на голяма необходимост – това може да е кредитна карта или минимална сума по депозита ви, използвайте спестяванията си, за да покривате високолихвения си дълг. Изключение е, когато има вероятност да загубите работата си – в такъв случай спестявайте възможно най-много.

  2. Купувате ново, когато и старото ще ви свърши работa

    Лош ход – давате от 10 до 20 хил. лв. за нова кола.

    По-добрият ход – избегнете голямото натрупване на задължения, ако купувате на лизинг, и загубата на голяма част от спестяванията, като просто си вземете кола на старо. Автомобилите се произвеждат много по-добре сега, отколкото преди двадесет години, така че няма голям риск, ако си вземете кола на 5-6 години. Освен това трябва да имате предвид, че новите превозни средства в общия случай започват да се обезценяват още в момента на излизането си от шоурума.

  3. Отказвате се от плановете за пенсиониране

    Лош ход – много хора в България се отказват да мислят за времето, когато трябва да се пенсионират и предпочитат да не спестяват за времето, когато няма да работят.

    По-добрият ход – инвестирайте в различни схеми за допълнително пенсионно осигуряване. Може дори да си направите застраховка живот, като я приемете за дългосрочна инвестиция.

  4. Вие сте първият във вашия блок, който има най-новата технологична джаджа.

    Лош ход – чакане на опашка, предварително поръчване или закупуване на кредит на най-новата технологична джунджурия.

    По-добрият ход – да си пръв е скъпо удоволствие. Изчакайте няколко месеца и ще можете да се сдобиете с подобрена версия на устройството за по-малко пари.

  5. Плащате много за неща, които рядко използвате

    Лош ход – изхарчвате голяма сума пари за стълба, косачка, домашен фитнес уред, много модерна, но трудна за използване прахосмукачка и друго скъпо оборудване.

    По-добрият ход – когато ви трябват подобни неща, вземете назаем от приятели или роднини или наемете нужната вещ. Ако някой ваш съсед се съгласи да си поделите разходите за косачка или стълба например, то това ще намали разходите ви с 50%.

  6. Купувате книги

    Лош ход – купувате си най-новия бестселър с твърди корици за 25-30 лв., който се оказва, че не е толкова добър, колкото сте очаквали, и дори не довършвате четенето му. Но дори и да се окажа страхотно произведение – колко пъти ще го прочетете?

    По-добрият ход – можете да си вземете книгата от някоя библиотека или да я заемете от приятел или познат, който вече я има. Ако четете на английски, можете да намерите хиляди безплатни заглавия в интеренет – сайтът е www.free-ebooks.net.

  7. Плащате за вода

    Лош ход – харчите до 5 лв. за напълно достъпен на природен ресурс – водата.

    По-добрият ход – ако искате да имате винаги да имате вода в себе си, може просто да имате една бутилка, която регулярно да пълните. Ако не вярвате, че водата от чешмата е чиста, може да я преварявате или да си купите кана за пречистване на вода.

  8.   "Профуквате" спестяванията си

    Лош ход – спестявате по 500 лв. на година. След това изхарчвате спестяванията си, като купувате по 2 чаши кафе в заведения всяка събота сутрин.

    По-добрият ход – щом сте спестили някакви пари, не се отпускайте и не започвайте да ги харчите веднага. Опитайте се да увеличите богатството си.

Оцени статията:
4.94/9
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...