Един българин в Лондон: Наръчник за "оцеляване" - I част

15.08.2012 | 13:20
по статията работи: Иван Иванов
Няколко практични съвета за незапознатите с бита и организацията в английската столица
Един българин в Лондон: Наръчник за "оцеляване" - I част

Олимпийските игри в Лондон показаха на много хора какво е да гостуваш на английската столица за двете седмици, през които се състояха. За някои това е било за пръв, а за други - за пореден път. Във всички случаи Лондон винаги ще си остане един от посещаваните от огромно количество туристи градове. Въпросът е, както с всеки "обект" на туризма - как да се адаптираме, как да оцелеем в една непозната за нас среда?

С няколко реда ще се опитам да споделя моя скромен опит, който добих за няколкото месеца, в които пребивавах в британската столица. Целта ми е да предложа полезни съвети по основни транспортни, битови, финансови и работни въпроси и проблеми, с които биха могли да се сблъскат всички, които са решили да посетят Великобритания (и да живеят известно време в нея).

Първи стъпки на британска земя

Великобритания е най-големият от британските острови, на който се намират Англия, Шотландия и Уелс. Включен е в територията на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия със столица Лондон. В града има няколко международни летища – „Гетуик“ (Gatwick), Станстед (Stansted), Лутън (Luton), „Лондон сити“ (London City) и най-известното - „Хийтроу“ (Heathrow). Намира се на двайсетина километра югозападно от столицата. Най-голямото и най-натоварено летище на Острова разполага с 5 терминала, разположени на сравнително голямо разстояние едно от друго. Между тях има изградена добра транспортна инфраструктура.

Основна и най-бърза връзка между терминалите е една от линиите на метрото, носеща името "Пикадили". Придвижването от последния пети терминал до метростанцията, която обслужва 1-и, 2-и и 3-и терминал, отнема около 15-20 минути. Четвърти терминал има отделна метростанция, която се обслужва от същата линия на метрото. Освен това, в непосредствена близост до летището има изградена и автобусна станция, която прави бърза връзка с автобусите, обслужващи Южен Лондон. За придвижване между самите терминали пътниците могат да използват безплатен автобус и влак. Разстоянието от летището до централната част на Лондон се изминава за около час и половина.

След стъпването на терминала, първото нещо, което няма как да не се забележи, са множеството автомати за купуване на предплатени ваучери за телефони.

Хубаво е да се знае: Никъде не е отбелязано, че тези предплатени карти на различни телефонни компании не включват минути за разговори. В случай, че туристът реши да си купи такава карта, ще остане неприятно изненадан, че е дал между 10 и 20 паунда само за номера на телефона. За да бъде полезна тази карта, потребителят ще се наложи да отиде до най-близкия хипермаркет - естествено на терминала няма как да стане, и да плати за предплатените минути. Най-сигурният начин е да се ползват инсталираните телефони. За минута градски разговор са необходими около 2 паунда.

Теглене на пари (местна валута) – препоръчително и далеч по-удобно

И като стана дума за финанси, препоръчително е предварително да се обмени местна валута. Паричната единица е британски паунд или лира (£). Еквивалентът на българските стотинки е пенсът (p). (1, 2, 5, 10, 20 и 50). В момента 1 паунд се разменя за около 2,488 лв.

Другият вариант, ако спешно трябва да се купи нещо още на летището, е да се плати с карта. На Острова банкоматите работят с картите на ДСК. Процедурата се извършва като направената покупка се калкулира по съответния курс за деня на банката.

Улицата, която ми трябва

Към първите необходими покупки може да се причисли и една практична книга със заглавие „А to Z. Това е подробен наръчник на всички улици в Лондон. Струва около 6 паунда. На последните страници е отпечатана транспортната схема на метрото и градската железница.

Транспортната инфраструктура на столицата

Транспортът в Лондон е частен. Различни фирми са концесионери на 11-те линии на метрото, влаковете и автобусите. Много полезен начин за планиране на маршрута е сайтът Transport for London (https://www.tfl.gov.uk/).  В него може да прочетете подробна информация за транспортните карти Oyster, за тарифите на отделните видове транспорт. Информацията за движението на метрото в него се актуализира непрекъснато.

Всяка линия на подземната железница е обозначена с различен цвят. Когато се влезе в мотрисата, пътникът ще забележи, че в същия цвят е оцветен всеки от вагоните. Например, всички влакове на „Централна линия“ (Central Line) са боядисани в червено. Много полезна функция е опцията, която се намира горе вдясно на заглавната страница на посочения сайт - Journey Planner. Функцията дава възможност да се задават начална и крайна точка на пътуването. Уточнява се дали зададените координати са на метростанция, автобусна спирка, адрес, пощенски, код или обществен обект (place of interest). Лично аз най-често използвах пощенския код. За да се използва тази възможност обаче, е нужно да се знае как се обозначават и изписват пощенските кодове на обектите в британската столица.

Да напишем писмо

Трябва да се знае, че пощенските кодове представляват комбинация от букви и цифри, например Е11 4HF. Единствено в британската столица с буквата се означава районът. Един пощенски код обхваща най-много до 8 адреса. Идеята на националната пощенска служба (Royal Mail) e адресите да се намират изключително лесно. Не е необходимо да се помни пълното име на улицата или адреса. Нужен е само пощенският код.

В останалите части на населените места извън Лондон, с буквената комбинация в кода се обозначава районът. Например съчетанието КТ3 означава, че става дума за населеното място Kingston upon Thames. Останалата част от кода отново обозначава мястото на обекта.

В затвора заради пощенска марка

Когато адресирате писмо, много внимавайте с поставянето на марката. Може да ви се стори като плосък британски виц, но заради неправилно поставяне на марката, може да се озовете в затвора. Във Великобритания и днес има някои на пръв поглед странни закони. Един от тях гласи, че „ако обърнете марка с лика на Кралицата, наказанието е до 2 години затвор“. Осен това, много стриктно се следи марката да е точно и равно поставена в горния десен ъгъл на плика.

След нужното обяснение за пощенския код, отново да се върнем на транспортния помощник в сайта TFL. Имате възможност да търсите както между два пощенски кода, така и между пощенски код и някакъв обект. Например, живеете на адрес Е 11 4F (обект в „Лейтън“) и искате да стигнете до Британския музей (British Museum), но не знаете пощенския код. Тогава пишете като за начало пощенския вид код на къщата, a като крайна точка: British Museum. От друга страна, имате възможност да изберете какъв тип транспорт бихте предпочели да използвате и същевременно го отбелязвате в планувания маршрут. Това става чрез функцията More Options. Помислено е и за хората, които са трудно подвижни, както и за тези, които смятат да използват и колело. Ако не сте конкретизирали типа транспорт, ще видите следните възможности:

Помощникът продължава с насока за алтернативни варианти на пътуване и тяхната продължителност. Например, ако изберете първия маршрут, това означава, че ще ви се наложи да ходите пеша и да използвате метро. Пълна разбивка на пътуването до крайния обект може да видите като натиснете върху View, вдясно на избрания маршрут.

Снимката горе показва, че от вашия адрес до метростанция Лейтън при нормално ходене времето за придвижване е 11 минути. Втората колонка на графиката показва коя линия на метрото да използвате. Качвате се на „Червената линия“ (Central Line) в посока West Ruislip или на същата линия, но за Ealing Broadway. С нея пътувате до метростанция Mile End и се прекачвате на „Зелената линия“ (District Line), която се движи в посока Richmond. Пътуването трябва да приключи на метростанция Stamford Brook. Оттам до крайния адрес се ходи пеша, не повече от девет минути.

Когато се пътува с метрото, много трябва да внимавате, тъй като една линия няма конкретизирана крайна дестинация.

За разлика от България, където се знае, че метрото тръгва от „Обеля“ и последната му спирка е „Младост 3”, в Лондон една линия може да има различни разклонения и маршрути. Така че трябва да следите внимателно какво има на светлинните табла, за да не се окажете в коренно противоположната част на Лондон.

Най-добрият помощник в метростанциите са табелите с подробни описания за това коя метролиния на коя платформа се движи и за кой район. Следите ли табелите внимателно, няма начин да се заблудите. Впрочем, това желязно правило е валидно не само за метрото. Подробни табели има навсякъде, само трябва стриктно да ги следвате!

Квартири и работа

През последните няколко години един от утвърдените начини за търсене на квартири и работа е през сайта Gumtree (https://www.gumtree.com). Специфично е, че ако публикуващият оферта за работа например, иска тя да е постоянно видима, трябва да плаща по 6 паунда на седмица.

Другият начин е през сайта на Jobs Center Plus (https://www.direct.gov.uk/en). Тази институция във Великобритания изпълнява функциите на българското Бюро по труда.

Първи стъпки за легализация на престоя и откриване на сметка  

Първото нещо, което необходимо на всеки, които е решил да остане по-дълго на Острова, е да си извади документ за адресна регистрация, т.нар. Proof of Address. За тази цел е необходимо да се открие сметка в банката HSBC. Единствено тя извършва бърза услуга за чужденците. Банковите извлечения (bank statement) са официален документ, който се приема от останалите институции.

Тук обаче трябва да поясня, че за бързата услуга, банката изисква от клиента месечна такса от 8 паунда в продължение на една година.

Необходим документ за откриване на сметката е международният паспорт. На Острова повечето институции отдават приоритетно значение на паспорта, а не на личната карта.

Важно! Още преди да заминете за страната, е добре в международния си паспорт да си транслитерирате българската адресна регистрация и да се поинтересувате коя институция в България може да постави печат, който да потвърждава транслитерацията. Тази стъпка може да ви спести много неприятности в някои държавни институции или в банката например, която изисква и адресна регистрация от България. Липсата на подобна транслитерация ми създаде доста проблеми и от банковия клон с много условности и обяснения приеха поръчката ми за откриване на сметката.

След като подадете документацията, от банката, в рамките на една седмица, ще започнат да ви изпращат данните за сметката. Всеки клиент получава към картата и устройство, което генерира различни цифри, необходими за влизането в акаунта му през корпоративния сайт на банката. Преди да влезете обаче, трябва да си направите акаунт през сайта на банката.

Винаги, когато влизате в сметката си, ще се налага да въвеждате няколко данни, като: „любим град“, „любимо училище“, „осем цифри“, както и цифрите, генерирани от изпратеното устройство.

Такива мерки за сигурност са взсети от всички банки, които предоставят на клиентите си устройства за генериране на цифри, които са различни за всяка една от тях. Банката Barclays например, е направила устройството под формата на калкулатор, в който се поставя клиентската карта (на втората снимка вляво).

С оглед на сигурността на картата ви, първо ще получите по пощата цифровия генератор. Няколко дни по-късно ще ви изпратят пин кода на картата, а най-накрая ще получите и писмо, че самата карта е готова и трябва да отидете лично да си я получите. Вземете със себе си писмото с пин кода и международния паспорт, в случай, че имате нужда от помощ при активацията!

Важно е да се знае, че за разлика от България, на Острова няма междубанкови такси и можете спокойно да оперирате с парите си на всички банкомати. По улиците има и устройства, които взимат определена такса за услугата, но на тях това е изрично отбелязано, а и преди да изтеглите пари, те отново ви напомнят за тази допълнителна такса.

Подаване на Национален осигурителен номер (National Insurance Number)

След като вече сте се сдобили със заветната адресна регистрация, за да започнете да си търсите работа, ви е необходим е National Insurance Number. Документите се подават в службата на Jobs Center Plus, след като предварително си записвате час за интервю. Необходимите документи, които трябва да представите в деня на интервюто, са: международен паспорт за справка, ордери за извършени услуги или сключени договори (в случай че вече работите), данни за вашия счетоводител. Преди да отидете на интервю, е добре да си намерите счетоводител!

По време на разговора трябва да сте подготвени за всякакви въпроси от рода на: “Kакво работите?”, “Женен ли сте?”, „Защо избрахте да работите във Великобритания?” и други подобни. 

Ако сте лице, което извършва например почистване на домове, градинарство, гледане на деца и пр., може да ви попитат откъде познавате своя работодател.

Важно е да се знае, че служителите звънят на лицата, които сте описали в документите. Задължително трябва да дадете стационарен телефон на счетоводителя си. Служителите не звънят на мобилни телефони.

След като сте провели интервюто, прозвъняването на вашите хора се извършва в рамките на една седмица. Две седмици по-късно вече ще знаете дали всичко е минало успешно или ще се наложи да извървите отново същия път.  Ако документите са одобрени, по пощата ще получите данните на номера си. Пластмасовата карта може да пристигне до два месеца.

Допълнителна юридическа информация за Националния осигурителен номер може да получите и от сайта на посолството ни в Лондон.

Във втората част на своеобразния "гид" за оцеляване в британската столица, ви разкаваме повече за магазините и начините за изгодно пазаруване, както и за това как да процедирате, ако любовта ви засрещне в Лондон и решите... да сключите брак там. Ще я откриете тук.

Оцени статията:
4.50/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...