Разбира се, че евентуалният ви шеф ще иска да знае не само къде се проваляте, но и къде сте най-добрият. „Това е вашият момент да блеснете”, казва експертът, затова започнете с изграждането на добрата самореклама. Дайте конкретни примери за това как уменията ви са изиграли съществено значение при успехите на ключови проекти на предишните ви компании и по какъв начин, ако получите възможността да станете част от отбора, те ще бъдат от полза и за дейностите на тази фирма (както сами сте проучили).
Въобще, проявяването на скромност на интервю за работа е най-лошата услуга, която можете да си направите. Разбира се, не прекалявайте със самохвалството и стойте извън границата на арогантността.
7. „Дайте пример за случай, при който сте имали проблем с някой от колегите или преките си ръководители и обяснете по какъв начин сте се справили с него."
Анди Тийч, автор на книгата „От дипломиране към кандидатстване” (“From Graduation to Corporation”), заяви веднъж пред списание „Форбс”, че една от най-големите трудности в работата не е самата работа, а хората, които я извършват. Интересувайки се по какъв начин кандидатът съумява да се сработи с различните типове хора и преодолява конфликтите с тях, работодателите правят своята преценка доколко рискът, произтичащ от тази трудност, е овладян.
По тази причина е особено важно събеседникът ви да разбере, че можете да работите и с хора, които не харесвате съвсем или с които просто имате различни гледни точки относно работната стратегия. Този тип екипни и комуникационни умения позволява намирането на идеалната за бизнеса „златна среда” между отдалечените в различни посоки мнения и визии. Те са особено важни в компании, където екипната работа стои в основата на техните дейности.
8. „Защо искате да напуснете/сте напуснали предишната си работа?”
Експертите от сайта CareerBuilder обясняват, че при събеседване за работа интервюиращите често се интересуват от това дали сте имали сериозни конфликти на предишното си работно място. Оттам съветват да бъдете честни за причината да се разделите с него, без обаче да изпадате в „горчиви или негативни изказвания”.
Покажете отговорност и способност да се учите от предишния си опит. Каквото и да е мнението ви за бившия ви шеф, смекчете го в името на добрия тон.
Също така този въпрос е добра възможност да опишете предишните си отговорности и задачи, както и как сте се справяли с тях. Споменете, че сте придобили ценен опит и се надявате да имате възможност да го приложите и обогатите.
9. „Какви са бъдещите ви планове?”
По-общи въпроси като този целят да покажат дали можете да бъдете достатъчно конкретни в тях – с други думи, дали имате набелязани цели пред себе си. Много важно за работодателя освен това е да разбере как позицията, за която кандидатствате, се вписва в тях.
Неподготвеният и недобре мотивираният кандидат (в очите на интервюиращия) ще се замисли дълго какво точно да отговори на този въпрос; откъде да започне. Подходящият кандидат ще бъде максимално конкретен в описанието на целите си и ще покаже, че се е ориентирал към определена индустрия, отговаряща на опита му и към позиция, натоварена с определени дейности. „Така например можете да говорите за страстта си към научаването на нови неща и развитието в професионален план, както и точните стъпки, които смятате да предприемете, за постигнете това”, съветва вестник USA Today.
10. "Какви са интересите ви извън работната сфера?"
Много работодатели са любопитни към това дали служителите им (или потенциалните такива) имат и живот извън работата. Нещата, които правите в свободното си време, говорят изключително много за вашия характер и за емоционалните ви черти, обяснява Джихангир.
Разбира се, те разкриват и ценни ваши умения, които пък показват какъв тип работа е подходяща за вас и, най-вече, с какво ще бъдете от полза на компанията ви. Ако например се занимавате с групов спорт, това означава, че вероятно умеете да работите в екип. Ако организирате екскурзии или събития, значи имате развити лидерски умения.
Експертът съветва предварително да изберете едно или две от най-интересните ви хобита и да разкажете на интервюиращия за тях. Постарайте се да споделите нещата, които говорят най-добре за вас.
Каквито и съвети да дават относно подготовката за интервю за работа, всички автори са единодушни в едно: поведението ви трябва да изразява искреност и да показва, че се чувствате удобно на мястото си. С такова излъчване ще спечелите всеки работодател.