Днешният пазар на труда е доста предизвикателен и не е чак толкова лесно да си намериш работа, но това не означава, че трябва да се съгласявате на всяко предложение, което получите. Имайте самоуважение и реалистична оценка на цената си. Поставете си някакъв минимум от условия пред бъдещия ви работодател и обърнете внимание на някои от предупредителните сигнали, преди да вземете решение дали да приемете офертата, която получавате.
Първото и може би най-важно нещо е да потърсите информация за работодателя - не само за да се подготвите за интервюто, но и за да прецените доколко той действително е стабилен и добър. Това е особено валидно за по-малките и не чак толкова познати фирми. Лош сигнал е, когато не можете да откриете нищо за компанията в интернет. В днешно време почти всяка организация вече има собствен уебсайт и дори профил в различни социални мрежи. Прочетете какви са отзивите за компанията във форумите. Не е нужно да вземате всичко за чиста монета, но все пак е добре да имате едно наум.
Ако работодателят иска от вас да поемете някакви работни ангажименти или пък да му давате пари, преди да сте подписали договор, това определено е червен флаг, с който не трябва да допускате компромис - отклонете офертата.
Лош сигнал е и ако работодателят не може да ви изпрати писмена покана за интервюто, в която да посочи точен час и адрес на срещата, както и име и позиция на човека/хората, с който/които ще се провежда интервюто. Ако подобна информация ви бъде отказана, имате пълното основание да откажете интервюто, отбелязва сайта Inc.com.
Напълно нормално е, преди да фиксирате ден и час за среща, работодателят да ги съгласува с вас. Все пак е добре да е склонен да се съобрази с това, че може би все още работите или имате ангажименти, с които ви се налага да се съобразите. Ако не е гъвкав и склонен да го направи - дали наистина това е вашият работодател?
Ако денят и часът за интервю се променят на няколко пъти, това също е червен флаг, че може би не сте се запътили към правилното място. Да, винаги може да изникнат обстоятелства, заради които подобни промени са основателни, но все пак има и граници, до които това е разумно. Имайте предвид особеностите на казуса, в който сте попаднали, но и не се примирявайте със сигнали за липса на добра организация и приоритизиране на задачите.
Не правете компромиси и ако усетите грубо отношение по време на интервюто за работа. Все пак това се очаква да бъде човекът/хората, с които ще работите.
Дайте заден ход и ако не ви предложат конкретна длъжностна характеристика в писмена форма. Ако не разполагате с такъв документ, то тогава как ще знаете какво се очаква от вас? И няма ли изискванията към вашата работа да бъдат прекалено променливи или такива, че да бъдат удобни на работодателя в някой конкретен момент в бъдеще?
И не на последно място - заплатата. Поинтересувайте се какво е заплащането на конкурентните компании. Ако заплатата, която ви обещават, е в пъти по-ниска, а вие имате нужната квалификация и опит, може би е по-добре да продължите да търсите. Все пак добрите работодатели уважават вашето време и професионални качества и ви плащат това, което заслужавате.