Как да променим бъдещето си

29.08.2012
по статията работи: Петя Бързилска
Ако искате да имате успех, трябва да гледате на света по различен начин. Но наистина!
Как да променим бъдещето си

Резултатите, които постигаме в бизнеса (а и в живота по принцип), са просто продукт на нашите убеждения. На тази взаимовръзка ще е посветен долният текст, вдъхновен от статия на сайта за бизнес и предприемачество Inc.com. Променяйки едните, можем да променим и другите и по този начин да повлияем на бъдещето си.

Всички човешки същества живеят в кръговрат, в който убежденията и резултатите са неразривно свързани.

Ето и как става това:

  • Вашите вярвания (или убеждения) определят как се чувствате във всяка една ситуация, тъй като тези убеждения ви казват какво значи всяка една от тези ситуации
  • Вашите емоции (и поведение) определят колко добре (или колко зле) ще се справите в дадените ситуации
  • Вашето представяне, съвсем естествено, е свързано директно с вашите резултати. Въпреки че в това могат да участват и други фактори, вие имате контрол само върху това как ще се представите
  • Последно, успеваемостта на представянето ви укрепва вашите убеждения – независимо дали по отрицателен или положителен начин

Очаквания срещу Реалност

Представете си специалист по продажбите, който трябва да направи серия от обаждания по телефона, за да повлияе по някакъв начин на продажбите. Този продавач е с твърдото убеждение, че „ако в началото на деня получа един след друг десет отказа, то нама да ми върви през целия ден и няма да направя нито една продажба“.

В момента, в който се приближава до десетото неуспешно обаждане, продавачът започва да прилага боязливо отношение, чудейки се дали десетият отказ ще бъде „доказателството“, че целият ден ще е неуспешен.

Той започва да се страхува и да заема отбранителна позиция, което веднага си проличава в гласа му. Продавачът постоянно започва да мисли за своя „лош и неуспешен ден“, вместо да обръща внимание на клиентите. Боязливостта буквално му гарантира, че той със сигурност ще получи зловещия десети отказ. На този етап неговото емоционално състояние (което вече така или иначе не е добро) ще рухне.

Специалистът по продажби вече е абсолютно сигурен, че ще има лош ден. Неговото отчаяние го прави още по-неефективен. След няколко часа той спира да се обажда, „доказал“ твърдението си, че целият ден ще е неуспешен.

На следващия ден той започва всичко отначало – продължавайки да се притеснява от тези изключително важни десет отказа.

Придържането към лошите вярвания

Ще се учудите колко много хора се придържат към вярвания, които предизвикват провали. При това те го правят, без да осъзнават, че техните убеждения са толкова нереалистични, колкото и поверието за „десетте отказа“.

Не може да се споменат всички „поверия“, с които хората обичат да се извиняват, но ето няколко от тях.

  • Парите винаги депресират
  • Богатите стават все по-богати, а бедните все по-бедни
  • Животът не струва, а след това умираш

Вместо тях, е важно да си изградите убеждения, които да осветлят и подобрят бъдещето ви.

Това е от съществено значение, защото както лошите убеждения могат да ви вкарат в затворен низходящ цикъл, в който провалите стават все по-лесно постижими, така и мощните позитивни вярвания могат да доведат до възходящ цикъл, в който успехът е все по-лесен.

Ще дадем за пример 10 вярвания, които могат да предизвикат положителни емоции, по-добро представяне и много по-добри резултати:

  1. Винаги действам с цел
  2. Чувствам се отговорен за моите резултати
  3. Опитвам се всекидневно да надмина себе си
  4. Не чакам перфекционизма, вместо това действам на момента
  5. Уча се повече от провалите, отколкото от успехите си
  6. Взимам работа си на сериозно, но не се взимам твърде на сериозно
  7. Използвам отказите, за да подновява смиреността си и да изостря обективността си
  8. Използвам както положителните, така и отрицателните отзиви, за да се придържам към целта
  9. Внимателен/-на съм какво вкарвам в ума и тялото си
  10. Търся хора, които са мотивирани по подобен на мен начин да развиват себе си 

 

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

 

Оцени статията:
4.88/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...