Предписването на книги за личностно развитие и самопомощ действа ефективно в лечението на депресия, показва проучване. Пациентите, на които са предлагани такива книги, плюс сесия за това как да ги използват, са имали по-ниски нива на депресия след година, отколкото тези, на които се предлагат обикновени грижи от общопрактикуващия лекар, информира “Би Би Си”.
Ефектът е бил наблюдаван в допълнение към ползите от други лечения, като антидепресанти, съобщават шотландски изследователи в списание Plos One. Този подход може да помогне на здравните специалисти в търсенето на лечение за това заболяване.
Повече от 200 пациенти, които са били диагностицирани с депресия от личния си лекар, са участвали в проучването, като половината от тях са били подложени на лечение с антидепресанти.
На някои от хората, участващи в изследването, са били дадени книги за самопомощ, занимаващи се с различни аспекти на депресията, като това да бъдат по-самоуверени или как да преодолеят проблемите със съня си.
Пациентите освен това са посетили три сесии с консултант, който им е помагал да се възползват пълноценно от прочетеното в книгите и е създавал план какви промени да направят. След четири месеца
тези, на които са били предписани такива книги, са имали значително по-ниски нива на депресия, отколкото тези, които са получили традиционните грижи от общопрактикуващите си лекари.
Една година по-късно, в групата за самопомощ са по-склонни да се справят с депресията си. Ръководителят на изследването проф. Кристофър Уилямс, от университета в Глазгоу, който е и автор на книга,
наречена “Преодоляване на депресия и лошо настроение” (Overcoming Depression and Low Mood), коментира, че указателните сесии са били ключът към успеха на хората.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!