Времената не са от най-икономически благоприятните, за да може човек да си намери лесно работа. Факт е, че кризата се отразява лошо върху наличието на работни места, но далеч не е единственият проблем, отбелязва Lifehacker.com. Един от другите много основни проблеми в работния процес е фактът, че твърде често пособията, свързани с работата ни, се менят. Оказваме се в един информационен и инструментален водовъртеж, който понякога може да се окаже много объркващ. Така например, преди немного време Facebook и Twitter нямаха почти никакво поле за изява в работния процес, докато в момента са от изключителна важност за немалка част от заеманите длъжности.
Истината е, че това, което е наистина основополагащо за една успешна кариера, е да сте в постоянен процес на научаване на нови неща. И още по-важно – на ошлайфане на работата си с тези нови неща. Джоуслин Глей, която се е фокусирала върху тематиките за продуктивността и по-иновативното и изобретателно мислене в своя блог „The 99 Percent”, набляга на любопитството.
„Ако искате да останете на върха и да поддържате успешна кариерна „игра“, трябва да разчитате на любопитството. Това може да значи да посещавате конференции или лекции, които са свързани с вашата длъжност, да прекарвате по час в Code Academy, или да си намирате причини да интервюирате хора, които ви възхищават и интересуват.
Няма извинение за това да не натрупате знания, след като разполагате със сайтове за онлайн обучение като Coursera, EdX, Khan Academy, Skillshare, General Assembly, Lynda.com “, изтъква Глей.
И до немалка степен тя е права. Работил съм с два от горепосочените сайтове – Khan Academy и Coursera, като е изумително колко много могат да образоват те за отрицателното време, което изискват. Естествено, никога не могат да заместят една реална бакалавърска степен, но в рамките на Coursera например може да вземете онлайн курс на интересна за вас тема, за завършването на който ще се изискват само два-три часа седмично. Същевременно освен видеолекциите, които ви се предоставят, любопитството ви ще ви доведе и до комуникация с много хора от различни страни, което може да обогати както вашата обща култура, така и чуждите езици, които владеете. Такъв тип сайтове са местата, в които няма защо да се притеснявате, че сте записали курс по „Световна музика“, „Социология“, „Биохомия“ и, да речем, „Механика“. С минимално усилие можете да научите достатъчно факти за тези дисциплини, които евентуално да приложите и на работното си място.
Истината е, отбелязват от Lifehacker.com, че промяната и по-скоро - адаптирането към нея, се очертава като едно задължително качество за работещия. Понякога гледаме на нея с лошо око, защото разбива статуквото и ни кара да се чувстваме малко несигурни. Но трябва да се замислим, че от промяна до промяна нещата варират и много зависи от това как индивидът гледа на въпросната реформа в живота си.
Останете най-вече любопитни - това ще ви помогне да станете адаптивни, ще ви енергизира и стимулира да очаквате нови неща от вашата кариера и ще я поддържа на високо ниво.
Вдъхновяващ видеоклип за това колко е важно да сме любопитни и да не спираме да се интересуваме от нови и непознати теми, може да видите по-долу:
"Няма значение какви въпроси задавате. Важно е да ги задавате!"
Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството,
кариерата, личните финанси, политиката и обществото!