Управлявайте семейството си като бизнес

13.02.2013
по статията работи: Теодора Пенева
За да вървят нещата гладко, е необходимо да бъдете достатъчно гъвкави
Управлявайте семейството си като бизнес

Бизнес лидерите ежедневно са подложени на всякакъв тип стрес, свързан с работата им. Оказва се обаче, че професионалните предизвикателства, които човек среща, ръководейки собственото си бизнес начинание, са нищо пред тези, които може да има главата на едно семейство. Изпитанията в работното поприще не могат да се мерят с тези в дома нито по непредвидимост, нито по разнообразие, нито по още много показатели. Просто рядко го осъзнаваме, смятат експерти.

Журналистът от „Уол стрийт джърнъл“ Брус Фийлър развива тази теза, представяйки живота на едно семейство, което ежедневно преодолява различни препятствия – семейство Стар. Историята четем в електронната медия „Бизнес инсайдър“.

Да приложим гъвкавостта на бизнес управлението в семейната среда

Главата на семейството Дейвид е софтуерен инженер. Работата му налага пълна обвързаност, затова съпругата му Елеанор се грижи за четирите им деца. Две от тях страдат от два редки синдрома – синдрома на Аспергер (патологична неспособност да съпреживяваш нещо и да проявяваш чувствата си) и синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност (който, както подсказва наименованието му, се проявява посредством силно изразена импулсивност, хиперактивност и неспособност за самоконтрол и концентрация).

Подобно ежедневие е свързано с малко хаос, какъвто е характерен за почти всяко семейство, лавиращо между грижите за дома и децата и изкарването на прехраната. Дори с малко повече. Ето защо, изисква необикновена гъвкавост.

Agile Manifesto

Отборът на Дейвид Стар е намерил нужното решение. Родителите са приложили към личния си живот основните механизми на софтуерна техника, която той разработва в службата си. Тя се нарича „пъргаво развитие“ и като цяло цели да оптимизира екипната работа в една фирма – какво по-подходящо. Така наречената Agile software development или Agile Manifesto е представена за пръв път през 2001 г. В годините след това е излязла далеч извън рамките на софтуерното инженерство и се е превърнала в универсална управленска програма.

Agile Manifesto включва следните основни правила за един работен екип:

  • Участниците в един проект трябва ежедневно да работят заедно
  • Най-добрият начин за обмен на информация и консолидиране на индивидуалните идеи в една обща посока на работа е комуникацията лице в лице
  • На определен период отборът прави оценка на работата си и акцентира на това как да бъде по-ефективен. След това синхронизира дейността си и, ако е необходимо, коригира поведението си.

Това са три съвсем простички правила. За пореден път експертите доказват, че най-ефективните методи са тези, които са максимално опростени.

Какво означава това за едно семейство?

Веднъж седмично семейство Стар провежда двадесетминутна среща, в рамките на която дискутира кое върви добре и кое – не. Кои методи действат и кои трябва да се коригират и подобрят. След това се разработват планове за оптимизиране на процесите. С други думи, основните точки от софтуерната техника се преобразуват за нуждите на семейството и усвояват в новия им вид.

Преформулирани, те се превръщат в следните три въпроса:

  • Какво вървеше добре тази седмица в нашето семейство?
  • Кое не беше така успешно и не се получи?
  • На какви решения ще се спрем, за да работим тази седмица по проблемите?

Всеки предлага отговори. След това семейният съвет гласува и решава върху какво и как да се фокусира. Стар споделят, че тези семейни срещи са подобрили комуникацията помежду им, намалили са стреса и са повишили всеобщото чувство на щастие в отбора. Най-вече, защото са се оказали продуктивни.

Още едно гъвкаво решение

За да вървят нещата още по-добре, семейството е комбинирало тази техника с втора – също толкова успешна и още по-проста. Всички заедно са формулирали десет ценности, в които екипът вярва и на които държи. Което им е помогнало да обединят усилията си и да се фокусират в наистина важните за семейството неща.

На пръв поглед може да ви се стори, че подобна техника трудно може да пасне на проблемите на всяко домакинство. Най-малкото, защото всеки е изправен пред различни предизвикателства, с които никой споделящ мнението и опита си експерт няма как да е лично запознат. Наблюдавайки обаче как вървят нещата при Стар, където дневният ред е максимално усложнен от разнородни фактори, Брус Фийлър е на мнение, че макар да звучи изтъркано, когато веднъж приложите тези правила, те ще започнат ефективно да действат.

И ако знаем със сигурност, че поведението на децата е променливо като курса на което и да е бизнес начинание, то можем да кажем, че взимайки най-доброто от двата подхода, ще бъдете достатъчно гъвкави, за да посрещате адекватно тези ежедневни промени.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...