"Лукойл" получи последна оферта - плаща 1.5 млрд. лв. на бюджета и запазва руския нефт

24.10.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
"Лукойл" не внася 70% от разликата в цената на руския нефт и останалите видове заради закон, който е приет, но още не е влязъл в сила
"Лукойл" получи последна оферта - плаща 1.5 млрд. лв. на бюджета и запазва руския нефт
Снимка: БГНЕС

"Лукойл” получи последна оферта в понеделник, за да запази използването на руски нефт - да плати 1,5 млрд. лева на бюджета.

Това стана ясно след среща в парламента между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. В нея е участвал министър-председателят Николай Денков, а онлайн се е включил и министърът на финансите Асен Василев.

Сумата от 1,5 млрд. лв. е сбор от тройното облагане, което е наложено на компанията и нейната рафинерия в Бургас - корпоративен данък, данък върху свръхпечалбата и вноска от разликата между цената на руския петрол и останалите сортове.

От рафинерията са заявили пред премиера Николай Денков, че са готови да заплатят 500 млн. данъци, които дължат, каза депутатът Делян Пеевски от ДПС след срещата в парламента. И допълни, че “Лукойл” ще плати и още 1 млрд. лв., забавени от януари.

Сумата е от натрупаните месечни вноски за разликата в цената на двата вида нефт, които трябва да се внасят във фонда за енергийна сигурност. Плащането бе въведено с промени в закон през февруари 2023 г., но се оказа, че не е завършена нотификацията пред Европейската комисия. Поради това няма и методика, с която да се определят дължимите вноски, а с тях е предвидено да се плащат компенсации на потребителите.

Пеевски посочи, че ГЕРБ и ДПС ще се откажат от искането за отпадане на дерогацията и те ще важи до октомври 2024-а, ако заявката за плащането на данъците бъде изпълнена. Ако не стане, двете партии ще се върнат към предложението си да се спре руския нефт за “Лукойл”. То предвижда дерогацията да се прекрати в 7-дневен срок след гласуването от парламента. Нека “Лукойл” да ни чуят ясно, да не мислят, че няма да си плащат данъците в България, заяви Пеевски. 

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев допълни, че ако все още невнесената сума във фонда за енергийна сигурност се раздели на потреблението на горива, това прави по 73 ст. компенсация на литър, които хората трябвало да получат. Имаме уверението, че от “Лукойл” ще започнат да изпълняват закона и ще се дават компенсации на хората, уточни Добрев.

Според съпредседателя на ПП Кирил Петков в момента няма смисъл да се спира руския нефт за “Лукойл”, защото това може да доведе до стрес на пазара. Според Петков срещата в парламента била ползотворна, тъй като е решено да се фокусират върху събирането на данъците от “Лукойл”. Компанията трябва да е наясно, че ако не си плаща данъците, има всякакви други методи държавата да реагира, посочи Петков.

След това той поясни, че фирмата има стари загуби, които се опитва да използва, но според финансовия министър това не можело да стане. Той призова “Лукойл” да си внася данъците, без да се опитва да играе такива игри.

Относно компенсациите за горивата Петков коментира, че трябва първо “Лукойл” да си платят данъците и тогава ще мислят как да ги изразходват. Нека първо да видим парите там, винаги, когато има готови пари, те могат да се дават, допълни Петков.

За да заработи механизмът за компенсации, трябва да има програма, която да се одобри от Министерския съвет, и да са ясни критериите, по които се отпускат средствата. През август от Министерството на икономиката обявиха, че подготвят такива.

Финансисти обясняват, че очакваните 1,5 млрд. лева. от “Лукойл” всъщност може да са авансова вноска за тази година. За миналата данъците от рафинерията и от “Лукойл България” вече са платени. От финансовите отчети става ясно, че заводът в Бургас например е внесъл близо 85 млн. лева корпоративен данък и данък върху свръхпечалбата. “Лукойл България” е платил малко над 16 млн. лева корпоративен данък и не е внесъл такъв върху свръхпечалбата. В същото време през 2022 г. дружеството отчита повече от впечатляващи приходи - над 7 млрд. лева, а през 2021-а са били два пъти по-малко. За тази година повечето играчи на петролния пазар очават, че приходите ще са по-малко от 2022-а заради намалени продажби и по-ниски цени на горивата.

От синдикатите в “Лукойл Нефтохим” заявиха, че запазват стачна готовност. “Ще използваме всички законови средства, за да защитим работните места на хората.  В рафинерията работят 5 хил. души, които ще останат на улицата, ако тя спре работа”, заяви президентът на синдиката на нефтохимиците Павлин Ваковски.

Според профсъюза имало и намесени икономически интереси, които се виждали от използването на дерогацията като средство за рекет. И допълват, че бургаската рафинерия си е платила всички дължими суми към държавата. 

Предсрочно спиране на руския нефт за България няма как да се размине без сътресения на пазар, коментираха едсри търговци от този бизнес. Те дават пример, че заради по-ниските му котировки горивата в България на горива са по-евтини - производствената цена на бензина например била 78 евроцента, докато в Румъния и Гърция е 89-90 цента. И ако котировките на руския нефт са с около 20% по-ниски от останалите видове, то и разликата при горивата е сходна. Подобно било положението и при дизела.

Липсата на руски нефт ще даде отражение на цените по бензиностанциите - поскъпването ще е поне с 10-15 ст. на литър. Но това е при условие, че другите видове нефт запазят котировките си. Само че от лятото досега те са се вдигнали с 30%. В началото на този месец имаше известен спад, но през последната седмица цените отново се вдигат - сортът “Брент” например е над 92 долара, а кошницата от видове на ОПЕК и над 95 долара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...