Днес се навършват девет години от момента, в който никому неизвестният харвардски студент Марк Зукърбърг създава Facebook – глобалната социална мрежа, за която днес ни се струва, че винаги е съществувала.
За тези бурни девет години мрежата се разраства от шепа потребители (през 2004 г.) до над един милиард през декември 2012 г. Освен това тя се превръща в глобален бизнес, чиито акции струват милиарди долари и в който към момента работят над 4 хиляди служители.
Създадена от Зукърбърг и няколко негови колеги, първоначално Facebook има за цел да обслужва нуждите от онлайн свързаност единствено на студентите от университета Харвард. Интересен факт е, че първоначално мрежата носи името „Thefacebook”, като по-изчистеното Facebook идва по-късно.
Първата по-сериозна стъпка към развитието на проекта идва, когато става възможно към него да се включат други колежи и университети в района на Бостън. В последствие Facebook се разширява до всички университети в САЩ. Накрая Зукърбърг и компания се решават на голямата крачка – да отключат достъпа до мрежата за всеки жител на планетата, който поне формално има навършени 13 години.
Числата, с които днес свързваме тази необятна онлайн структура, обикновено се измерват в милиони и милиарди – нещо, което днес вече не учудва никого. Ето някои от по-интересните данни за Facebook, подбрани от The Bismark Tribune и отговарящи на ситуацията от края на миналата година:
- Средно 618 млн. активни потребители всеки ден
- Средно 680 млн. активни потребители месечно, които използват мобилните продукти на Facebook
- Над 30 милиарда единици информация се споделят всеки месец
- На 250 млн. качени снимки ежедневно
- Средният Facebook потребител прекарва над 700 минути месечно в мрежата, притежава 130 приятели и създава 90 информационни единици на месец
- На всеки 20 минути в мрежата се споделят един милион връзки, правят се 2 млн. запитвания за приятелство и се изпращат 3 млн. съобщения
- Макар че САЩ разполагат с най-много Facebook потребители на глава от населението (165 млн), то 70% от потребителите са извън Съединените щати
Повече интересна информация за вездесъщата мрежа можете да откриете в статистическите страници на Facebook тук и тук.