Гидът "Мишлен" (Guide Michelin) – едно любопитно творение на френския културен живот, представлява серия от пътеводители, публикувани всяка година от производителя на автомобилни гуми Michelin. Интересно, нали?
Всъщност най-често "Мишлен“ се асоциира с "червения гид", най-стария и най-известен европейски пътеводител за хотели и ресторанти. Той съществуващ от 1900 г., преломен момент в модерната история, който изправя на нокти най-добрите главни готвачи в света.
Ако не бяха звездите - Michelin Stars, своеобразната трибална оценителна система на гида, едва ли щяха да съществуват и толкова добри ресторанти, пише кулинарният сайт Kulinar.bg.
Всъщност заведенията, получили по три звезди, които оценяват качеството на храната, далеч не са толкова много. Градът с най-много тризвездни ресторанти изненадващо не е Париж, а Токио (по данни за 2010 г.) - факт, до известна степен говорещ за безпристрастността на инспекторите.
Разбира се, около "Мишлен“ много се спекулира. Дори един от шефовете-готвачи с най-много звезди - 25, французинът Жоел Робюшон, често е критикувал методиката на пътеводителя. Също така той споделя, че ключов момент в получаването на максимален брой отличия не е само талантът, а и броят ресторанти, който притежаваш. Други "отличници" са Ален Дюкас и Гордън Рамзи.
А за огромно постижение се счита не само получаването на звезда, но и нейното задържане. Може би точно на това се дължи огромното стресиращо напрежение, което изпитват световните шефове, когато наближи датата на издаване на сборника.
Повече за методиката на оценяване на най-добрите ресторанти в света и един любопитен факт за
местенцето "Tim Ho Wan" в Хонконг може да прочетете тук.