Професия "Да обиколиш света"

20.07.2014 | 13:00
по статията работи: Мария Стоянова
Не трябва много да се анализира и планира, защото извинения, за да не тръгнеш, винаги ще има, съветва пътешественикът Елена Начева
Професия "Да обиколиш света"
Снимка: Thinkstock/Guliver

Много хора си мислят, че трябва да са богати, за да обиколят света. Да посетиш всяко кътче на земята, за което си мечтаеш, обаче не е толкова далечно и непостижимо, колкото изглежда. Много хора го правят, при това доста успешно. Пътуването дори се е превърнало в тяхна „професия“.

Какво всъщност се крие зад определението „пътуващ около света“? Това са хора, които избират начин на живот без работа от 9 до 6, които не се задържат на едно място твърде дълго и приемат себе си като жители на света. Тези хора не са задължително богати, но умеят да управляват финансите си и да печелят достатъчно, за да си позволят да се впуснат в следващото приключение. За тях парите не са цел, а средство и липсата им не ги спира да продължат.

Пътешествениците изкарват прехраната си по много различни начини. Едни доброволстват в мечтани дестинации и срещу усилията си получават безплатно настаняване и храна, а през свободното си време опознават местната култура, традиции и кухня.

Други поддържат собствени блогове, в които описват какво са преживели и хиляди читатели са готови да ги последват. В резултат рекламодатели се свързват с тях, за да рекламират свой продукт или услуга. Много мениджъри на хотели дори са готови да предоставят безплатно настаняване на някои пътешественици само срещу определена статия в собствения им блог, която в света на обикалящите около света се приема като лична препоръка.

Има редица примери, доказващи че да пътуваш около света, без да трябва да мислиш за работа и задължения и без да си несметно богат, е напълно възможно. Много българи също са избрали тази „професия“. Елена Начева е една от тях.

Елена напуска работата си като строителен инженер през 2011 г. и от тогава обикаля света. Пътувала е от Европа до Хонг Конг по суша и от Централна Америка до Нова Зеландия по вода, което й е отнело 7 месеца. Обиколила е около 75 страни и продължава да го прави с удоволствие. Поддържа и собствен блог, където споделя приключенията си.

„Всичко започна постепенно. Малко е лакомия – колкото повече пътуваш, толкова повече места ти се иска да посетиш. По-скоро осъзнаваш, че нищо не си видял и искаш още“, разказа Елена за Econ.bg.

Първото й пътешествие е било в Будапеща, когато вместо празненство за завършването на образованието, няколко човека от класа й решили да отидат на екскурзия там.

Елена успява да пътува от спестявания. Понякога избира и доброволческата дейност, докато се зареди с енергия и има свое легло за повече от 3 дни. „Спането и храната са безплатни за сметка на няколко часа на ден работа, дали с деца или животни, ферми или хостели си е твой избор“, обясни тя.

Като един истински пътешественик, Елена не може да посочи коя страна е най-красива. „Всички имат красиви места. Френска Полинезия е определено една от тях. Много приятно ме изненадаха Узбекистан, Венецуела и Израел“, допълва тя.

По думите й българите определено се различават от жителите на другите страни. Елена обяснява, че ние се адаптираме по-лесно към всякакви ситуации от повечето западняци и всички англоговорящи като цяло. „Ние все много знаем и си мислим, че нас не могат да ни метнат. Големи сме тарикати. Само аржентинците ни бият в това отношение“, споделя тя.

Като съвет за начинаещите пътешественици, Елена е категорична, че всеки трябва да е обиколил поне малко Европа, за да знае как да се оправя в други страни. Според нея е желателно освен английски, да се владее и испански, защото цяла Южна и Централна Америка го говорят и всичко излиза 2-3 пъти по-евтино, ако знаеш езика на сравнително добро ниво.

„Има си трикове за всичко. Но също зависи от бюджета на всеки. Тези, които разполагат с повече средства могат да минат с доста по-малко знания“, обясни още тя.

Поискахме от Елена съвет за тези, които искат да пътуват около света:

„Ако наистина го искат, просто трябва да зарежат всичко и да тръгнат. Не трябва много да се анализира и планира, защото извинения, за да не тръгнеш, винаги ще има – работа, пари, партньор, семейство, приятели, квартира, страх, несигурност и т.н. А ако почнеш да оправяш всичко да е перфектно, никога няма да тръгнеш. Вече като си на път, всички страхове и притеснения изчезват, нещата сами се нареждат и осъзнаваш, че има хиляди като теб. Каквото не знаеш, го научаваш. Просто смело“, категорична е тя. 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....