Биоразнообразие, опазване на защитени зони, наличие на природни и национални паркове и природонаучни музеи - по тези показатели сайтът за луксозни туристически пътувания True Luxury Travel разработи индекс на страните, които най-добре пазят дивата си природа (Global Wildlife Travel Index).
Сред общо 107 държави България е класирана на 34-то място. В класацията за тази година има значителни размествания спрямо миналогодишната, когато подредбата е направена за пръв път. Прецизирани са много от критериите, акцент вече се поставя върху устойчивостта на екологичните практики - нещо, което пътешествениците - любители на дивата природа, особено ценят. Събрана е и много по-обширна информация, коментират авторите й.
Така в миналогодишния вариант на индекса България беше едва 67-ма. Лидерът през миналата година САЩ сега е поставен на пето място. А сегашният лидер Финландия миналата година беше класирана 31-ва. Освен това през 2018 г. участваха 142 държави, а през тази броят им е ограничен до 107. Европа доминира в първата десетка.
Финландия води благодарение на високите нива на екологична устойчивост, уникалното разнообразие от растителни и животински видове, красиви пейзажи и трайни усилия за опазване на природата. Страната разполага с 39 национални парка, а горите заемат над 73% от територията й.
Ето първите 10
1. Финландия
2. Швеция
3. Бразилия
4. Канада
5. САЩ
6. Норвегия
7. Испания
8. Германия
9. Полша
10. Словения
България е в топ 20 само по показател "защитени местности", където е поставена на 13-то място. Показателят оценява наличието на национални и природни паркове и резервати на 1000 хектара площ. В тази група лидер е Венецуела, над половината от територията на която е защитена от човешко вмешателство, следвана от Словения, Люксембург и Полша.
Сред страните от ЕС в общата класация България е на 17-то място (Кипър и Малта не са представени). След България се нареждат Хърватия, Великобритания, Белгия, Дания, Унгария, Литва, Люксембург, Ирландия и Португалия.