6 уникални творения на природата

08.03.2013 | 14:30
по статията работи: Александър Димитров
Геният на природата и времето, разпилян из най-различни феномени от Азия до Южна Америка
6 уникални творения на природата

Ако можеха да пътуват, някои хора щяха да го правят, ако не постоянно, то нездравословно често. Когато говорим за пътувания, най-често става дума за посещаване на градове. Те обаче може би са най-лесният избор в цялата ситуация.

Планетата ни е изключително богата на смайващи, шокиращи, и подлежащи на магнетични определения места, които могат да събудят възхищение и преклонение у човека. "Фокс Нюз" предлага един подбран списък от някои не само интересни, а направо страхотни и величави природни творения на нашата планета.

Пещерата Джейта, Ливан

Пещерата Джейта е по-скоро система от две самостоятелни, но свързани помежду си пещери, чиято обща дължина прави Джейта най-дългият пещерен комплекс в Ливан. Подземната забележителност, намираща се в непосредствена близост до Бейрут, привлича хиляди посетители със свежите си, ярки цветове, и огромни и разнообразни сталактитни формации. Един от най-големите сталактити в света се намира именно тук, надхвърлящ 8 метра като големина.

119689

Гледката в една от двете пещери, формиращи Джейта. Снимка: Wikimedia.org

Планината Рорайма, Гвиана/Бразилия/Венецуела

Масивното плато е разположено на границата между три страни – Венецуела, Бразилия, и Гвиана. Три-четвърти от него се намират на венецуелска територия. Рорайма е една от най-старите геоложки формации на света и датира от преди 2 милиарда години.

Платото е обградено от всички страни от скали, високи близо 400 метра, които формират изолирана и наистина уникална екосистема. Наоколо са разположени и много кристални корита, осеяни с огромни кристални формации. Дестинацията е едно от любимите предизвикателства за редица катерачи.

119690

Рорайма в далечината. Снимка: Wikimedia.org

"Окото" на Сахара, Мавритания, пустинята Сахара

"Окото“ на пустинята Сахара е още знайно като структурата Ришат. Геоложкото образувание се състои от варовик и палеозойски кварцити, които формират концентрични кръгове с диаметър около 50 километра. В началото на изследванията около интересния феномен, специалистите мислят, че Ришат всъщност е кратер, но впоследствие се лансира теорията, че "окото“ е продукт на мощна ерозия.

Интересното е, че Ришат може да се види и от Космоса.

119688

Сателитна снимка на Ришат. Снимка: Wikimedia.org

Кратерът Дарваза, Туркменистан

Кратерът Дарваза е познат и като "Вратата към Ада“. Образуванието е широко близо 60 метра, а на дълбочина достига до около 20 метра. Местоположението му е в пустинята Каракум, Туркменистан.

Огънят, тлеещ във „вратата“, се подхранва от природен газ, като кратерът гори през цялото време за последните 38 години! Интересното е, че това не е природно образувание, а резултат от инцидент при изследването на газовото находище от времето на Съветския съюз. Геолозите съвсем случайно са се натъкнали на масивно подземно находище на природен газ, което обаче е било кухо като пещера. Така земята се е сринала, а съоръженията за сондаж са попаднали вътре.

За да предпазят околноживущите граждани, пък и да не допуснат разнасяне на отровни газови изпарения, специалистите решават да запалят находището, за да унищожат газовите залежи. Е, кратерът гори от 38 години, осветяващ нощта, без да дава каквито и да е признаци за приключване на светлинното шоу.

119691

Наименованието "Врата към Ада" изглежда напълно подходящо, съдейки по гледката от Дарваза. Снимка: Wikimedia.org

Кратерът Нгорогоро, Танзания

Нгорогоро е една от тези гледки, които могат да секнат дъха ви и да забравите да дишате отново за известно време. Дълбокият вулканичен кратер всъщност е най-големият цялостно запазен пример за калдера – образувание, което се получава при сриване на вулкан навътре в самия него. Дълбочината му е няколкостотин метра, а диаметърът – между 15 и 20 километра. Според анализите, Нгорогоро се е създал преди 2 – 3 милиона години, когато огромен вулкан е изригнал и е формирал калдерата.

Дъното на кратера в момента има площ от 260 квадратни километра и е една от най-гъсто населените с животни области в Африка. Тук може да срещнете десетки най-различни животински видове (в Нгорогоро само птиците са над 200 вида), поради което забележителността е обявена за резерват.

Каменната гора Шилин, Китай

Шилин се шири на територия от 350 квадратни километра в китайската провинция Юнан. Определението "каменна гора“ не е случайно, защото скалите в областта все едно наистина са поникнали от земята и са израснали дървета, вкаменени във времето.

Според проучванията на геолозите, феноменът се е формирал преди 270 милиона години, когато постоянното движение на земята е причинило отлив на морските води и е оставило варовиковите „дървета“.

Местните пък имат различни легенди, които обясняват съществуването на Шилин. Според една от тях безсмъртни създания са разрушили цяла планина, за да създадат лабиринт, в който влюбените двойки да могат да се срещат необезпокоявани от никого. Или пък друга, гласяща, че гората е родина на Ашим, момиче от племето Ий. Ашим се влюбва в мъж, който обаче родителите ѝ не одобряват. В гнева и разочарованието си те превръщат момичето в камък, който да израства от земята.

119693

Каменната гора в по-далечен кадър. Снимка: Wikimedia.org


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.95/12
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...