Растежът на годишната потребителска инфлация в Турция се забави изненадващо през април до 19,5% от 19,71% през март благодарение на известно отслабване на транспортните и на цените на облекло на фона на икономическата рецесия в страната, показват данни на турската официална статистика, цитирани от БНР.
На месечна база индексът на потребителските цени (CPI) се повиши с 1,69% с оглед на скок с 6,77% на цените на алкохола и на тютюневите изделия непосредствено след проведените през март местни избори.
Междувременно турската лира отслабва леко спрямо щатския долар и еврото, търгувайки се недалеч от 6-месечните върхове, достигнати по-рано тази седмица. Доларът поскъпва в петък с 0,25% към 5,9800 турски лири, а еврото с 0,12% към 6,6800 лири.
Близо 30-процентната обезценка на турската лира спрямо долара през миналата година доведе до ръст на инфлацията през октомври към 15-годишен връх от над 25 на сто. Последваха няколко месеца на известна стабилизация и дори предпазливо поскъпване на турската лира в началото на настоящата година, преди обаче лирата отново да се окаже под натиск от продажби с оглед на инвеститорските притеснения около обжалването на изборните резултати в мегаполиса Истанбул от страна на управляващата партия на президента Ердоган.
По-рано тази седмица Турската централна банка остави непроменена прогнозата си за инфлация от 14,6% до края на 2019-а година, след като седмица по-рано банката остави непроменена и основната си лихва на ниво от 24%.
Вниманието на инвеститорите е насочено към кредитната агенция "Фич", която по-късно в петък ще представи своята най-нова оценка за дългосрочния кредитен рейтинг на Турция, като пазарните очаквания са за негово понижение.