Морският живот в Средиземно море край Италия е претърпял съществена трансформация, по-голяма отвсякога, в условията на карантина и блокада на обществения и икономическия живот.
Това е установило изследване на италианската Брегова охрана, която е имала уникална възможност да наблюдава въздействието на човешката дейност върху морските басейни. През април Бреговата охрана в сътрудничество с други правоприлагащи агенции и регионални инспекции по околна среда проведоха мониторингова кампания за оценка на здравето на Средиземно море и въздействието на човека върху морския свят. Специално внимание е отделено на морските резервати и делтите на реките, които се вливат в морето.
Резултатите от изследването ще бъдат оповестени в края на юли. Те ще оценят състоянието на морето чрез анализ на данни, получени от водни проби, подводни кадри, заснети от дистанционно управляеми апарати, и преброяване на необичайни появи на морски видове до гъсто населени райони като Сече ди Тор Патерно, защитен резерват на около 5 мили от брега на Рим, обитаван от змиорки и различни видове риби.
Но дори и без официални данни е видно чувствително подобрение в активността на морските видове, забелязани в зони, обичайно пълни с хора. Малко стадо китове е забелязано в сините води край Сицилия, а делфини са заменили товарните кораби в пристанищата на Лигурия. Финвал – вторият по големина кит в света – е бил видян под морската повърхност край бреговете на Тоскана през април.