Гърция е навлязла в период на икономически растеж, който я поставя „сред най-добре представящите се в еврозоната“. Тази доста изненадваща оценка идва от Международния валутен фонд в нов доклад за гръцката икономика, предава ВВС.
Високопоставен представител на МВФ казва, че има много положителни развития, които могат да се посочат. В същото време обаче икономиката все пак остава уязвима, нужни са още реформи, а безработицата се запазва на неприемливо високо ниво.
Именно в Гърция започна финансовата криза в еврозоната през 2009 г., а икономиката ѝ бе най-силно ударена, получавайки няколко спасителни заема, включително от МВФ.
Повечето от тези пари обаче дойдоха от еврозоната, възлизайки на над четвърт трилион. Тези заеми обаче дойдоха с определени условия. Гърция трябваше да предприеме мерки, за да намали неустойчивите кредитни нужди на правителството, да реформира икономиката в подкрепа на растежа, да направи промени в трудовото законодателство и да приватизира редица дружества.
Макар че кредиторите срещнаха съпротива от страна на Гърция, днес и МВФ, и ЕС казват, че страната е постигнала напредък.
Растежът се завърна през 2013 г., макар че в началото бе неустойчив. Миналата година обаче Гърция постигна ръст от малко над 2% за пръв път от над десетилетие.
Тази година МВФ прогнозира, че страната ще се справи дори малко по-добре. Според ръководителя на мисията на МВФ в Гърция Питър Долман това е достатъчно, за да постави страната „в горния края на класацията по растеж в еврозоната“.
Това със сигурност е напредък, макар че сравнението донякъде отразява забавянето, което удари еврозоната като цяло миналата година.
Важно е да си припомним и колко много пострада икономиката на Гърция – тя все още е с 24% по-малка в сравнение с преди кризата.
Безработицата се е свила значително, включително сред младежите, но остава висока – 18,5% сред възрастните като цяло и близо 40% сред младите хора.