Силициевата долина потъва. И то буквално. За това съобщава научното списание Scientific American.
Известната местност, дом на редица технологични компании, сред които Google и Facebook, е изправена пред реална опасност заради повишаване на морското равнище и остаряване на дигите.
Сградите на Facebook например се намират до пристанище на Сан Франциско, обградено от три страни от вода. Точно извън комплекса обаче се вижда, че мястото има един голям недостатък. Около него има диги, които ако настъпят климатични промени, няма да бъдат достатъчни, за да удържат водата, заявяват учени.
Facebook всъщност е само една от добре известените компании в Силициевата долина, която може да види ефекта от промените в климата в следващите години. Други корпорации, които се намират наблизо, са Google, Yahoo, Dell, LinkedIn, Intruit, Intel, Cisco и Oracle.
Учените прогнозират, че морето ще се вдигне с около 40 см в средата на това столетие и с 1,5 метра до 2100 г. Освен това се очаква бурите да бъдат по-интензивни и да се заформят по-често. И двете природни явления ще представляват опасност за компаниите и домовете в близост.
"Ще е много опасно, тъй като прогнозите са за изключително голямо покачване на морското равнище“, заяви Ерик Мрюз, мениджър на Националния парк-резерват за дивата природа в залива на Сан Франциско "Дон Едуард".
По думите на Уил Травис, координатор по планиране на застрояването в региона, компаниите от долината не са свикнали да мислят в дългосрочен план заради краткия живот на техните продукти.
Според научното издание освен Силициевата долина, и голяма част от брега на Калифорния е поставен под риск. Рискът обаче за долината е по-голям. Земята, на която са развили дейността си световно известни технологични компании, винаги е била с ниска надморска височина, но е потънала допълнително, когато през 1900 г., за да се направи място за овощни гради, водата е била изпомпана от местността.
Все пак, периодът от 50 години е дълъг и хората и компаниите от местността засега имат време да помислят за решение за проблема.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!