Увеличават се неистинските банкноти в обращение

30.10.2024 | 07:25
по статията работи: econ.bg
В общия брой на задържаните между юли и септември неистински български банкноти най-голям е делът на тези от 100 лева (72.09%)
Увеличават се неистинските банкноти в обращение
Снимка: БГНЕС

За периода юли – септември в Националния център за анализ на БНБ са задържани общо 645 броя неистински български банкноти (в това число 283 броя циркулирали в паричното обращение). Спрямо второто тримесечие на тази година те са с 236 броя повече. Това отбелязват от БНБ в свой анализ.

Делът на задържаните през третото тримесечие неистински банкноти спрямо общия брой на банкнотите в обращение към края на септември е 0.0001066 процента.

В общия брой на задържаните между юли и септември неистински български банкноти най-голям е делът на тези от 100 лева (72.09%).

Броят на задържаните 100-левови неистински банкноти представлява 0.000327% от общия брой на намиращите се в обращение в края на септември банкноти с този номинал.

Сред останалите номинали по-голям е делът на неистинските банкноти от 20 лева (16.12%). С най-малки дялове (съответно 0.16% и 2.02%) са задържаните неистински банкноти от 5 и 10 лева.

В периода юли – септември са регистрирани и задържани общо 11 броя неистински български разменни монети, от които шест броя от 2 лева, три броя от 1 лев и два броя от 50 стотинки. Относителният дял на задържаните през третото тримесечие неистински разменни монети в общия брой на монетите в обращение към края на септември е 0.0000003 процента.

В изпълнение на законовите си функции по извършването на експертна оценка на чуждестранни банкноти, задържани на територията на България, през третото тримесечие в БНБ са регистрирани и задържани неистински чуждестранни банкноти, както следва: 83 броя евро циркулирали в паричното обращение, 68 броя щатски долари (в това число 56 броя циркулирали в паричното обращение) и десет броя банкноти от други чуждестранни валути, циркулирали в паричното обращение.

При машинната обработка на постъпилите през третото тримесечие в БНБ банкноти, като негодни* за последващо използване в паричното обращение са отделени 15.2 млн. броя банкноти.

Те представляват 5.29% от общия брой на обработените за отчетния период банкноти.

В резултат на машинната обработка на банкнотите през третото тримесечие с най-голям дял в общия брой на отделените като негодни банкноти са тези с номинал 20 лева (33.24%), следвани от банкнотите от 10 лева (32.06%) и от 50 лева (19.90%). По-малки са дяловете на отделените като негодни банкноти от 5 и 100 лева.

През третото тримесечие при обработката на разменни монети в БНБ като негодни за паричното обращение бяха отделени 576 400 броя.

Те представляват 2.69% от общия брой на обработените за отчетния период разменни монети.

С най-голям дял (38.32%) в общия брой на отделените през третото тримесечие негодни разменни монети са тези с номинал 1 стотинка. По-малки са дяловете на отделените като негодни монети от 10, 20 и 50 стотинки и от 1 лев. С най-малки дялове са отделените като негодни монети от 2 и 5 стотинки и от 2 лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...