Руският президент Владимир Путин се включи в срещата на БРИКС в Южна Африка с предварително записано видеообръщение, в което обяви, че дедоларизацията на световната икономика е “необратим процес”, предадоха медиите.
По думите му до това се стига, тъй като държавните и частните дългове растат, а нестабилността на финансовите, енергийните и другите пазари се засилва.
Според руския президент страните от групата на БРИКС трябва да си сътрудничат на равнопоставени начала, за да постигнат целите си. Той изтъкна, че “групата е напът да отговори на аспирациите на мнозинството от жителите на света”.
“Ние си сътрудничим въз основа на принципите на равнопоставеността, партньорската подкрепа, зачитането на интересите на другия и това е същността на ориентирания към бъдещето стратегически курс на нашето сдружение, курс, който отговаря на стремежите на основната част от световната общност, така нареченото глобално мнозинство”, каза Путин.
По думите му Русия остава сигурен доставчик на храни за Африка, но наложените на страната санкции пречат тези доставки да се осъществяват гладко и да се извършват нужните за целта банкови разплащания.
Той за пореден път заяви, че Русия е готова да изпраща зърно безплатно в Африка и посочи, че страната е напът да финализира разговорите за такива доставки.
Групата БРИКС, в която влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, представлява около 40 на сто от жителите на света. На срещата се очаква да бъде обсъдено приемането на нови членове, но във видеообръщението си Путин не засегна тази тема.
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че иска Аржентина да се присъедини към групата БРИКС, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това става в момент, когато съседната на Бразилия страна се опитва да се пребори с липса на чуждестранни резерви.
“За Аржентина е много важно да бъде в БРИКС”, каза Лула в пост на живо в социалните мрежи, докато присъства на срещата на върха на групата в Южна Африка.
БРИКС се фокусира върху засилване на икономическото и търговското сътрудничество между страните членки Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Аржентина се бори с исторически висока инфлация, липса на чуждестранни резерви и изплащане на дългове, които са част от споразумението ѝ на стойност от 44 милиарда долара с Международния валутен фонд (МВФ).
Лула разкритикува заемите на МВФ като “задушаващи” и намекна за възможността банката на страните от БРИКС да увеличи заемите за други държави с “различни критерии”, за да стимулира техните икономики.
Аржентина, чийто най-голям търговски партньор е Бразилия, вече заяви, че възнамерява да се присъедини към групата БРИКС.
В южноамериканската страна обаче ще има президентски избори следващия месец и победителят на първичните избори, крайно десният ултралиберален кандидат Хавиер Милей отправи критики към Китай и Бразилия.
Лула също така каза, че подкрепя присъединяването и на други страни, споменавайки Индонезия като потенциален нов член. По-късно той добави в реч пред бизнес форум, че новите партньори ще помогнат на БРИКС да увеличи връзките си в международен аспект.