Иван Иванов препоръчва водни помощи, а не орязване на прогнозните разходи на ВиК дружествата

11.01.2024 | 15:10
по статията работи: econ.bg
Водните помощи трябва да са законово заложени, но това вече не се изпълнява 18 години посочи той, като допълни, че това ще е по-добрия начин и за ВиК дружествата и за регулатора
Иван Иванов препоръчва водни помощи, а не орязване на прогнозните разходи на ВиК дружествата
Снимка: под лиценза на creative commons

Въвеждане на водни помощи, а не орязване на прогнозните разходи на ВиК-дружествата, така че те да се вместят в социалната поносимост би бил по-добрият модел. Това мнение изрази пред депутатите от Народното събрание председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по време на изслушване за увеличаването на цената на водата средно с 15 % от началото на тази година.

По думите на Иван Иванов, въвеждането на водни помощи ще подобри и правата на населението. В предходния закон за водните дружества е бил предвиден такъв механизъм, но сега не знае за такъв. Водните помощи трябва да са законово заложени, но това вече не се изпълнява 18 години посочи той, като допълни, че това ще е по-добрия начин и за ВиК дружествата и за регулатора.  Председателят на КЕВР постави въпрос и какво е свършил ВиК холдинга, създаден през 2020 г. заради водната криза в Перник и финансиран с 1 млрд. лв. като заяви, че по този въпрос трябва да бъде питан министърът на регионалното развитие и благоустройството (ВиК холдинга е структура към МРРБ). „Защото за три години потърсиха КЕВР един път за консултации и то при създаването си“, посочи Иван Иванов.

Преди това в отговор на въпрос за качеството на водата в Сливен и населени места от региона и какви действия ще предприеме регулатора, поставен от депутата Климент Шопов, председателя на КЕВР заяви, че именно ВиК Сливен за неизпълнение на ангажиментите си е санкциониран с намаление от 21%. Ако беше ги изпълнил, увеличението нямаше да е към 44 %, а само с 9 %.

„Вие прехвърляте на регулатора отговорността на ВиК оператора“, констатира Иван Иванов. Той беше категоричен, че ако дружеството е държавно, политиката се изпълнява от министъра. Ако е общинско – от общинския съвет, от кмета. „Ние определяме пределна цена, защото ВиК са естествени монополи. Ние само казваме коя е икономически обоснованата цена“, напомни председателя на регулаторната комисия като напомни, че тя се орязва именно до социална поносимост. ВиК-оператора също може да намали цената, но ще изпадне във финансова несъстоятелност.

В началото на изслушването Иванов заяви, че само две са дружествата, при които цената на водата надхвърля социалната поносимост - във Видин и Ямбол, а в Разград е близо до прага.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...