Икономист: Политическата нестабилност у нас поставя инвеститорите на изчакване

29.10.2024 | 07:50
по статията работи: econ.bg
Потенциалните чуждестранни инвеститори у нас са изправени пред много въпроси като членството на страната в еврозоната и в Шенген, бъдещето на плоския данък и демографската криза
Икономист: Политическата нестабилност у нас поставя инвеститорите на изчакване
Снимка: под лиценза на creative commons

Политическата нестабилност играе огромна роля за икономическото бъдеще, тъй като засега пътят на България към еврозоната и Шенген остават под въпрос. Това може да повлияе и върху кредитния рейтинг, а забавянето на интеграцията кара инвеститорите да са в режим на изчакване. Това коментира Адриан Николов, Институт за пазарна икономика, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

Потенциалните чуждестранни инвеститори у нас са изправени пред много въпроси като членството на страната в еврозоната и в Шенген, бъдещето на плоския данък и демографската криза. Очаква се да видим по-голяма предпазливост около бюджета, като дори и склонните към харчове партии ще трябва да намалят социалните плащания, тъй като страната е заплашена от бюджетна нестабилност, която ще се прояви във високи нива на дефицит. 

„Ръстът на публичния дълг не е проблематичен, стига той да е съчетан с голям икономически растеж - инвестиции в инфраструктура, образование и повишаване на добавената стойност на икономиката. Но когато тези разходи отиват за крайно потребление, този тип дефицитно и дългово харчене не води до по-голям икономически растеж и съответно утежнява все повече и повече публичните финанси в бъдеще“, посочи икономистът. 

Той допълни, че в последните години се наблюдаваше пренебрегване на разходите за инфраструктура за сметка на социалните разходи. В същото време развитието на инфраструктурата е по-добра дългосрочна политика, тъй като това ще позволи на работодателите да плащат по-високи заплати на работниците. Докато директните социални плащания по-лесно достигат до избирателите, имайки по-пряк, но краткотраен ефект, каза Николов.

Големите реформи изостават – пазарът на труда, образованието, подчерта той.

„Проблемът с образованието е належащ пред управляващите, като се вижда ясен спад в качеството и голямо разминаване между нивото на училищата в големите градове и по-малките населени места. Възможно е прилагането на механизъм, който да поощрява финансово училищата, които се справят по-добре и придават по-голяма добавена стойност“, коментира още икономистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...