Няма нафта, няма газ – кой сега е ...?

07.01.2009 | 17:20
по статията работи: econ.bg
Газификация + съветска власт = демокрация?
Няма нафта, няма газ – кой сега е ...?

Автор на коментара: Ивайло Ачев, Econ.bg


Помните ли този популярен рефрен, носещ се през 90-те години на миналия век по българските стадиони, когато ФК "Нефтохимик" все още беше фактор в нашето футболно първенство? Рефренът вече е актуален не само за стадионите – спряха ни газта, „ама наистина” (иконка с опулено човече за ползващите Skype, ICQ, Miranda и т.н.).

За да не се изкарваме главните мъченици, ще припомня, че доставките на газ са спрени за почти цяла Югоизточна и Централна Европа. Дотук добре – но интересното е, че само ние на практика разчитаме на един-единствен източник на газови доставки. Гърция и Турция ще кърпят положението с алтернативни газопроводи, Словакия и Полша са свързани с голямо хранилище в Западна Украйна, а Румъния ще разчита на собствен добив. Всички имат поне някаква временна алтернатива, а ние – ще пускаме АЕЦ, няма проблем (за това ха-ха ще пиша по-надолу).

Министър-председателят на милата ни държавица Сергей Станишев заяви в прав текст: "Никога не е правено предупреждение към България от никого за спиране на доставките на газ, това просто се случи тази нощ!!!" На това вариращо от средно смешно към много смешно изявление отговарям така – цък ! Обърнете внимание на втори параграф, второ изречение. Да направим и превод за неразбралите ни управници, които и снегът през януари ги изненадва – щом не бъде подписано споразумение между Русия и Украйна, доставките за Европа веднага минават в графата „Под въпрос” (моля да ми се осигури министерско кресло, открих откъде тръгва неразборията). Ако г-н Станишев се сещаше да звънне понякога и ей така, да се чуе с познати от град Херсон (Украйна), можеше и да не е толкова изненадан.

Да се върнем сега на алтернативите. Kои са нашите? Ами едно газохранилище в Чирен, което с много условности може да поддържа тръбите на парното да не замръзнат за малко по-дълъг период от време. Интересно колко точно му е капацитетът на това хранилище, което може би вече се превръща в находище? 570 млн. кубични метра (четвърти абзац, първи ред)? 870 млн. кубични метра (първи ред, едно такова черничко на цвят)? 1.3 млрд. кубични метра (втори абзац, първи ред, пак е черничко)? Следващата седмица да не се окаже, че Чирен е по-голямо от газовите запаси на Русия? Плюс известно количество мазут, което може и да се увеличи, ако управляващите спретнат една нова ваканция на нашите бащи и майки по Черноморието и ги накарат да стържат черното лепкаво нещо по чехлите си след разходката на плажа. Да не говорим дори за факта, че България 99.99% няма да бъде обезщетена за спирането на доставките от „Газпром” (оптимист съм, затова отпускам процент вероятност).

Кой в случая сега е …….? Лично аз не се сещам за друг, освен за този, подписал сегашния договор за доставка. Кой ли беше той … ммм, ох (не съм в тоалетната, не се притеснявайте, само мисля), сетих се – г-н Румен Овчаров, министър на икономиката и енергетиката в оставка от правителството, което ни управлява и сега. Какво гласи този договор? Ами не знам. Сега ще си кажете „Леле, поредният идиот ни занимава отново с глупости”. Но аз ще се оправдая веднага  (да не би само депутатите и министрите да го могат) – договорът с "Газпром" е конфиденциален. Подробностите ги знаят само г-н Овчаров и руската страна. Подробности като например колко точно плаща България за 1000 кубични метра газ или каква е комисионната на споменатия в предното изречение господин (неее, това не може да го пише в договора и съм сигурен, че няма такова нещо и не съществува).

За България не знам, но знам каква е цената за 1000 кубични метра газ за Украйна – 179.5 долара до Нова година. Тази, отминалата преди седем дни Нова година. Разбрахме и до какви параметри са стигнали преговорите между Русия и Украйна за новата цена – Киев иска максимум 235 долара, Москва настояваше първоначално за граница между 430-450 долара, като „Газпром” свали мизата до 250 долара (информация на „Ройтерс”), но преговорите за момента са в застой. Освен това знаем и например какви са стратегическите резерви от горива в САЩ и го разбираме всяка сряда, докато седмична, месечна или дори годишна информация за българските стратегически резерви от горива липсва – трудно нещо е математиката и желанието да се общува с медиите и с гражданите. Колко много полезна информация само, а ако знаехме и кой ще поеме отговорност за сегашната ситуация и защо нямаме алтернатива за действие? Но няма страшно – г-н Станишев пак ще излезе пред медиите и ще каже, че всичко е долна инсинуация и опит да се дестабилизира правителството и освен това ще припомни, че лятото е близо – има-няма пет-шест месеца.

Да се върнем и на обещаните думи за АЕЦ „Козлодуй”. Според президента Георги Първанов това е алтернатива на спрените доставки. Интересно – не знаех, че с АЕЦ ще се отопляваме. Не знаех също и че да пуснеш в експлоатация два ядрени реактора е все едно да светнеш лампата вкъщи. Според изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов правителството трябва само да каже и централата тръгва. А Договорът за присъединяване към ЕС и условията за спиране на АЕЦ „Козлодуй” сигурно струват за властите толкова, колкото становищата на ОЛАФ.

Евентуалното пускане на АЕЦ не е нищо повече от популизъм. Времето за спасението на реактори три и четири отлетя. Къде беше г-н Първанов когато подписвахме Договора за присъединяване към ЕС? Защо тогава той не направи необходимото да се удължи срокът за експлоатация на трети и четвърти реактор поне до 2010 година? Така, както успя да направи Литва за АЕЦ „Игналина”, в която реакторите изобщо не са по-добри от тези на АЕЦ „Козлодуй” – по-точно като характеристики са по-малко безопасни. Литва може – ние не. А после слушаме поредните изявления за „дестабилизацията на властта”. И че лятото и изборите идват.

В заключение – властите препоръчаха минаване на алтернативни източници на енергия. Аз се сещам само за тези горива, които сме варили през есента – всеки в „своя собствен ракиен реактор”. Минавайте доброволно на тях, драги читатели на Econ.bg – така, както министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров определи спирането на производството от „Неохим” – доброволен акт. Интересно какъв акт ще е евентуалното спиране на тока в дома на г-н Димитров и в домовете на няколко милиона българи след няколко дни (не дай си Боже) – доброволен, или не дотам? Наздраве и честита Нова година!!!


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.09   622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за...