Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за включване на лица, нуждаещи се от присаждане на органи, в служебния регистър на Изпълнителната агенция по трансплантация, както и за подбор на конкретен реципиент на орган, тъкан или клетки.
Чл. 2. Целта на тази наредба е да осигури равен достъп на гражданите до трансплантация, основаващ се изцяло на медицински критерии за подбор.
Чл. 3.
(1) Трансплантация на органи в Република България се извършва само на лица, включени по реда на тази наредба в националния списък на чакащите.
(2) Националният списък на чакащите е част от служебния регистър на Изпълнителната агенция по трансплантация и се създава и поддържа за следните видове трансплантация на органи:
1. бъбречна трансплантация;
2. сърдечна трансплантация;
3. белодробна трансплантация;
4. чернодробна трансплантация.
(3) Списъкът по ал. 2 се оформя в четири раздела в зависимост от вида трансплантация на органи.
Глава втора
РЕД ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НА ЛИЦА, НУЖДАЕЩИ СЕ ОТ ПРИСАЖДАНЕ НА ОРГАНИ, В СЛУЖЕБНИЯ РЕГИСТЪР НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА АГЕНЦИЯ ПО ТРАНСПЛАНТАЦИЯ
(Загл. изм., ДВ, бр. 39 от 2007 г.)
(1) Предложението за включване на лице в националния списък на чакащите за различните видове трансплантация на органи се прави от лечебните заведения по чл.13, ал. 1 и 3 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, в чийто предмет на дейност е включена трансплантация на съответния вид орган.
(2) Предложението за включване на лице в националния списък на чакащите се прави след получаване на информирано съгласие от лицето или негов родител, настойник или попечител.
Чл. 5.
(1) Избраното от лицето лечебно заведение изпраща в Изпълнителната агенция по трансплантация предложение за включване в националния списък на чакащите, изготвено за всеки вид трансплантация по образец, утвърден от директора на Изпълнителната агенция по трансплантация.
(2) Лечебното заведение по ал. 1 актуализира медицинските данни за лицето, включено в националния списък на чакащите, като изпраща в Изпълнителната агенция по трансплантация писмено уведомление, изготвено за отделните видове трансплантация на органи по образец, утвърден от директора на Изпълнителната агенция по трансплантация.
(3) Актуализацията на данните по ал. 2 се извършва в съответствие с медицинските стандарти и алгоритмите по приложения № 1, 2, 3 и 4.
Чл. 6.
(1) Изпълнителната агенция по трансплантация вписва лице, нуждаещо се от присаждане на орган, в националния списък на чакащите в тридневен срок от получаване на предложението по чл. 5, ал. 1.
(2) В едноседмичен срок от вписването на лицето Изпълнителната агенция по трансплантация писмено уведомява лечебното заведение и лицето за извършеното вписване.
(3) Изпълнителната агенция по трансплантация писмено уведомява лечебното заведение и лицето и за всяка вписана актуализация на данните в срока по ал. 2.
(4) В случаите, когато състоянието на едно лице се определя като спешно съгласно алгоритъма по приложения № 2, 3 и 4, вписването и актуализацията на данните се извършват в срок до 24 часа.
(5) В случаите по ал. 4 предложението за включване в националния списък на чакащите и уведомяването на лицата и лечебните заведения се извършва по телефон, факс, електронна поща или друго телекомуникационно средство. В този случай оригиналите на документите се изпращат в едноседмичен срок.
Чл. 7. При промяна на лечебното заведение по чл. 5, ал. 1 лицето или неговият родител, настойник или попечител и новоизбраното лечебно заведение писмено уведомяват Изпълнителната агенция по трансплантация.
Чл. 8.
(1) При промяна в здравословното състояние на лицето, която води до временно невъзможно осъществяване на трансплантацията, своевременно лечебното заведение писмено уведомява лицето и Изпълнителната агенция по трансплантация.
(2) В случаите по ал. 1 Изпълнителната агенция по трансплантация временно изключва лицето от националния списък на чакащите.
(3) При отпадане на обстоятелствата по ал. 1 лечебното заведение писмено уведомява лицето и Изпълнителната агенция по трансплантация и лицето се включва в националния списък на чакащите.
Чл. 9.
(1) Лице, вписано в националния списък на чакащите, се заличава в следните случаи:
1. при извършена трансплантация в Република България;
2. при извършена трансплантация извън територията на Република България;
3. при отказ на лицето или негов родител, настойник или попечител от извършване на трансплантация;
4. при трайно клинично противопоказание или отпадане на показанието за трансплантация;
5. смърт на лицето.
(2) В случаите по ал. 1, т. 1 лицето се заличава от националния списък на чакащите след регистрация на трансплантационната процедура по реда на чл.35 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
(3) В случаите по ал. 1, т. 2 лицето се заличава от националния списък на чакащите след представяне на писмено уведомяване от лицето или лечебно заведение в страната или чужбина, което извършва следтрансплантационно проследяване и лечение на лицето.
(4) В случаите по ал. 1, т. 3 лицето се заличава от националния списък на чакащите след представяне на писмено заявление до Изпълнителната агенция по трансплантация за отказ от извършване на трансплантация.
(6) В случаите по ал. 1, т. 4 и 5 лицето се заличава от националния списък на чакащите след представяне на писмено уведомление от лечебното заведение до Изпълнителната агенция по трансплантация.
(7) Всяко лечебно заведение, в което се извършва следтрансплантационно проследяване и лечение на лице, на което е извършена трансплантация на орган извън територията на Република България, своевременно уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация.
Глава трета
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПОДБОР НА КОНКРЕТЕН РЕЦИПИЕНТ НА ОРГАН, ТЪКАН ИЛИ КЛЕТКИ
(1) Подборът на конкретен реципиент на орган, осигурен от човешки труп за трансплантация, се извършва от Изпълнителната агенция по трансплантация.
(2) Подборът на конкретен реципиент за бъбречна трансплантация се извършва съгласно алгоритъма по приложение № 1.
(3) Подборът на конкретен реципиент за сърдечна трансплантация се извършва съгласно алгоритъма по приложение № 2.
(4) Подборът на конкретен реципиент за белодробна трансплантация се извършва съгласно алгоритъма по приложение № 3.
(5) Подборът на конкретен реципиент за чернодробна трансплантация се извършва съгласно алгоритъма по приложение № 4.
Чл. 11.
(1) След определяне на конкретния реципиент Изпълнителната агенция по трансплантация уведомява лечебното заведение по чл. 5, ал. 1 за наличието на подходящ орган за трансплантация.
(2) Лечебното заведение приема или отказва извършването на трансплантация в срок до 6 часа, като уведомява за това Изпълнителната агенция по трансплантация по телефон, факс, електронна поща или друго телекомуникационно средство, като се посочват и мотивите за отказ.
(3) В случай на отказ Изпълнителната агенция по трансплантация предлага по реда на ал. 1 и 2 органа за присаждане на следващия подходящ реципиент.
(4) В случай на отказ от извършване на трансплантацията на съответния орган Изпълнителната агенция по трансплантация може да го предостави за други лечебни, диагностични и научно-медицински цели по реда на наредбата по чл.7 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
Чл. 12. Подборът на конкретен реципиент на тъкан или клетки се извършва в съответствие с медицинските стандарти и стандартни оперативни процедури на тъканните банки и лечебните заведения по чл.13, ал. 1, 2 и 3 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Наредбата се издава на основание чл.33 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на директора на Изпълнителната агенция по трансплантация.
§ 3. В срок до 31.ХII.2004 г. ръководителите на лечебните заведения, осъществяващи трансплантация на органи до влизането в сила на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, предоставят на Изпълнителната агенция по трансплантация съществуващите списъци на чакащи за трансплантация.
Приложение № 1
към чл. 5, ал. 3 и чл. 10, ал. 2
Алгоритъм за подбор на реципиенти при трансплантация на бъбреци, осигурени от човешки труп
I. Кръвни групи АВ0:II. HLA съвместимост:
- HLA-DRВ1 > [HLA-A=HLA-B].
- HLA-DQВ1.
- HLA-DRВ1 алелна съвместимост.
- Редки алели и хаплотипи.
- Оценката за този параметър се извършва от лаборатория по тъканна съвместимост съгласно приложимите стандарти.
III. Сенсибилизирани реципиенти:
- Сенсибилизирани реципиенти без наличие на антидонорни антитела.
- Оценката за този параметър се извършва от лаборатория по тъканна съвместимост съгласно приложими стандарти.
IV. Негативен крос-мач.
- Негативен крос-мач с пресен серум.
- Негативен крос-мач с исторически серум.
- Оценката за този параметър се извършва от лаборатория по тъканна съвместимост съгласно приложими стандарти
V. Клинично състояние на реципиентите в момента:
- Абсолютни и относителни противопоказания за обща анестезия и "голяма" оперативна интервенция, извършвана в условията на спешност.
- Оценка на актуалното клинично състояние на реципиента, извършена от екип на лечебното заведение.
VI. Време на чакане от датата на включване в Националния списък на чакащи:
- По-дълго чакащите имат приоритет пред по-кратко чакащите.
VII. Информирано писмено съгласие на реципиента за:
- Непосредствено извършване на трансплантацията в конкретното лечебно заведение.
- Приемане на конкретния орган в случаите на риск от предаване на заболявания или на "граничен орган" (изброени в VIII. Особени приоритети).
VIII. Особени приоритети:
1. Пациент, очакващ трансплантация на бъбрек плюс друг орган (сърце, бял дроб, черен дроб) и подбран за реципиент на този орган, има абсолютен приоритет и за единия бъбрек от същия трупен донор.
2. За бъбреци, осигурени от трупни донори на възраст до 35 г. и непопадащи в категорията "гранични органи", първо се търси реципиент на възраст до 18 г. При намиране на такъв, съвместим по кръвна група АВ0 и със HLA съвместимост, органът се предлага първо за него. Ако има повече такива реципиенти с аналогична HLA съвместимост, те се подреждат по времето на чакане: по-дълго чакащите имат приоритет пред по-кратко чакащите. При липса на съвместими чакащи до 18 г. възраст реципиентите се подбират по стандартния ред на т. I до VII.
3. Бъбреци, осигурени от починали лица с позитивна серология за HCV, могат да бъдат предложени за трансплантация само на чакащи с позитивна серология за същия вирус, отговарящи на условията за подбор по т. I - VII, след информирано съгласие от тях.
4. Бъбреци, осигурени от починали лица с позитивна серология за HВV без данни за вирусна репликация, могат да бъдат предложени за трансплантация само на чакащи с позитивна серология за същия вирус, отговарящи на условията за подбор по т. I - VII, след информирано съгласие от тях.
5. За "гранични бъбреци" се приемат: - Бъбреци, осигурени от починали лица на възраст над 65 г. без други заболявания и при добро кондициониране: предлагат се на реципиенти от същата възрастова група, отговарящи на условията за подбор по т. I - VII, след информирано съгласие от тях.
- Бъбреци, осигурени от починали лица на възраст от 55 до 65 г., с компенсирани артериална хипертония и/или захарен диабет и при добро кондициониране: предлагат се на реципиенти от същата възрастова група, отговарящи на условията за подбор по т. I - VII, след информирано съгласие от тях.
- Бъбреци, осигурени от починали лица на възраст под 55 г., с изразена артериална хипертония и/или захарен диабет или такива с проблемно кондициониране, при изчислен креатининов клирънс по формулата на Кокфорт-Гоут 60 - 100 мл/мин.: предлагат се на реципиенти, отговарящи на условията за подбор по т. I - VII, след информирано съгласие от тях.
Приложение № 2
към чл. 5, ал. 3, чл. 6, ал. 4 и чл. 10, ал. 3Алгоритъм за подбор на реципиенти при трансплантация на сърце, осигурено от човешки труп
I. Статус на спешност:
1. При наличие на реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I всяко осигурено сърце се предлага първо за този реципиент.
2. При наличие на повече от един реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I те се подреждат в съответствие с обща оценка по следните критерии: - Кръвногрупова АВ0 съвместимост;
- Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25%; ръст +/- 10%; гръдна обиколка +/- 10%;
- Съвместимост по възраст: възраст на донора < 120% възраст на реципиента;
- Време на чакане със статус I;
- Негативен крос-мач;
- Време на чакане в списъка на чакане;
- Възраст: предимство за по-младите реципиенти.
II. При липса на реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I подборът се извършва, като последователно се прилагат следните критерии:
1. Кръвногрупова АВ0 съвместимост;
2. Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25%; ръст +/- 10%; гръдна обиколка +/- 10%;
3. Съвместимост по възраст: възраст на донора < 120% възраст на реципиента;
4. Време на чакане в списъка на чакане;
5. Възраст: предимство за по-младите реципиенти;
6. Негативен крос-мач.III. След подбор на реципиент по т. II органът се предлага на съответното лечебно заведение за подбрания реципиент:
- В срок до 6 часа от предложението лечебното заведение отговаря на Изпълнителната агенция по трансплантация дали приема предложението за сформиране на експлантационен екип;
- Решението за присаждане на експлантираното сърце се взима от екипа на лечебното заведение. В случай на отказ от трансплантация екипът незабавно уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация.
IV. Трансплантация на комбинация сърце и бял дроб или сърце и друг орган:
- При наличие на реципиент, очакващ трансплантация на комбинация сърце и бял дроб, то той има приоритет за втория орган от същия донор, ако е избран за реципиент на единия орган, но не и пред чакащи със статус на спешност I.
- При наличие на реципиент, очакващ трансплантация на комбинация сърце и друг орган, то той има приоритет за сърцето орган от същия донор, ако е избран за реципиент на другия орган, но не и пред чакащи със статус на спешност I.
V. Определяне на статус на спешност I:
Статус на спешност I се определя на пациент, чиято очаквана продължителност на живот без сърдечна трансплантация е до 1 месец, при който е налице поне едно от следните състояния или методи на лечение: - Механично подпомагане на циркулацията поради остра декомпенсация на хемодинамиата, включваща поне едно от следните: лево- или деснокамерно механично подпомагащо устройство; "изкуствено сърце"; интрааортна балонна контрапулсация, екстракорпорална мембранна оксигенация;
- Механично подпомагане на циркулацията с ясни данни за усложнения, свързани с това, като: тромбемболизъм, инфекции, технически проблеми, животозастрашаващи аритмии;
- Механична вентилация;
- Продължителна инфузия на катехоламини;
- Пациент, неотговарящ на горните критерии, но хоспитализиран в лечебно заведение, за който екип от лечебното заведение писмено и мотивирано удостоверява, че е спешен и очакваната продължителност на живота му без трансплантация е до един месец. В този случай статусът на спешност на пациента се потвърждава на всеки 14 дни от екипа на лечебното заведение при запитване от страна на Изпълнителната агенция по трансплантация.
- При уведомяване за реципиент със статус на спешност I Изпълнителната агенция по трансплантация в срок до 24 часа информира за това всички трансплантационни центрове, извършващи сърдечна трансплантация, както и лечебните заведения, които осигуряват органи за трансплантация.
Приложение № 3
към чл. 5, ал. 3, чл. 6, ал. 4 и чл. 10, ал. 4Алгоритъм за подбор на реципиенти при трансплантация на бял дроб, осигурен от човешки труп
I. Статус на спешност:
1. При наличие на реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I всеки осигурен бял дроб се предлага първо за този реципиент.
2. При наличие на повече от един реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I те се подреждат в съответствие с обща оценка по следните критерии: - Кръвногрупова АВ0 съвместимост;
- Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25%; ръст +/- 10%; гръдна обиколка +/- 10%;
- Съвместимост по възраст: възраст на донора < 120% възраст на реципиента;
- Време на чакане със статус I;
- Негативен крос-мач;
- Време на чакане в списъка на чакане;
- Възраст: предимство за по-младите реципиенти.
II. При липса на реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I подборът се извършва, като последователно се прилагат следните критерии:
1. Кръвногрупова АВ0 съвместимост;
2. Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25%; ръст +/- 10%; гръдна обиколка: +/- 10%;
3. Съвместимост по възраст: възраст на донора < 120% възраст на реципиента;
4. Време на чакане в списъка на чакане;
5. Възраст: предимство за по-младите реципиенти;
6. Негативен крос-мач.III. След подбор на реципиент по т. I или II органът се предлага на съответното лечебно заведение за подбрания реципиент:
- В срок от 6 часа лечебното заведение отговаря на Изпълнителната агенция по трансплантация дали приема предложението за сформиране на експлантационен екип;
- Решението за присаждане на експлантирания бял дроб се взима от екипа на лечебното заведение. В случай на отказ от трансплантация той незабавно уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация.
IV. Трансплантация на комбинация сърце и бял дроб:
• При наличие на реципиент, очакващ трансплантация на комбинация сърце и бял дроб, то той има приоритет за втория орган от същия донор, ако е избран за реципиент на единия орган, но не и пред чакащи със статус на спешност I.V. Определяне на статус на спешност I:
Статус на спешност I се определя на хоспитализиран в звено за интензивно лечение пациент, чиято очаквана продължителност на живот без белодробна трансплантация е до 1 месец, при който е налице поне едно от следните състояния или методи на лечение: - Екстракорпорална мембранна оксигенация;
- Механична вентилация;
- Необходимост от кислородолечение с FiO2 > 0,6;
- Пациент, неотговарящ на горните критерии, но хоспитализиран в лечебно заведение, за който екип от лечебното заведение писмено и мотивирано удостоверява, че е спешен и очакваната продължителност на живота му без белодробна трансплантация е до 1 месец. В този случай, статусът на спешност на пациента се потвърждава на всеки 14 дни от екипа на лечебното заведение при запитване от страна на Изпълнителната агенция по трансплантация.
- При уведомяване за реципиент със статус на спешност I Изпълнителната агенция по трансплантация в срок до 24 часа информира за това всички лечебни заведения, извършващи белодробна трансплантация, както и лечебните заведения, които осигуряват органи за трансплантация.
Приложение № 4
към чл. 5, ал. 3, чл. 6, ал. 4 и чл. 10, ал. 5Алгоритъм за подбор на реципиенти при трансплантация на черен дроб, осигурен от човешки труп
I. Статус на спешност:
1. При наличие на един реципиент в националния списък на чакащите със статус на спешност I всеки осигурен черен дроб се предлага първо за този реципиент.
2. При наличие на повече от един реципиент в националния списък на чакащите със статус на спешност I те се подреждат в съответствие с комплексна оценка, определена като сбор точки по следните критерии: - Кръвногрупова АВ0 съвместимост: АВ0 идентичност = 10 т. АВ0 съвместимост = 5 т. АВ0 несъвместимост = 0 т.
- Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25% = 1 т., несъвместим = 0 т.; ръст +/- 10% = 1 т., несъвместим = 0 т.; гръдна обиколка +/- 10% = 1 т., несъвместим = 0 т.;
- Съвместимост по възраст: възраст на донора І 120% възраст на реципиента = 1 т., несъвместим = 0 т.
- Време на чакане със статус I: брой започнати денонощия със статус I = брой точки; максимален брой точки по този критерий - 30 т. (например пациент, при който е започнало осмото денонощие от определянето му със статус I, получава 8 т., а такъв, при който е започнало 34-то денонощие от определянето му със статус I, получава 30 т.).
- Възраст: 50 - (възраст в навършени години) = брой точки. При възраст і 50 г. - 0 т.
- Причина за определяне на статус I: необходимост от спешна ретрансплантация (афункция на трансплантиран черен дроб през първата седмица след трансплантацията) = 30 т.; фулминантна чернодробна недостатъчност при липса на предшестващо чернодробно заболяване = 20 т.; друга причина = 0 т. 3. При наличие на повече от един реципиент в националния списък на чакащите с еднаква оценка по горната точка се процедира, както следва:
- Ако реципиентите са избрали за трансплантация едно лечебно заведение, конкретният избор на реципиент се предоставя на екипа на лечебното заведение;
- Ако реципиентите са избрали различни лечебни заведения, осигуреният орган се предлага от Изпълнителната агенция по трансплантация на тези лечебни заведения едновременно и органът се предоставя на лечебното заведение, което първо потвърди приемането му; 4. При предлагане на орган за реципиент със статус I:
- Лечебното заведение уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация дали приема предложението за сформиране на експлантационен екип в срок до 2 часа;
- При отказ или липса на потвърждение за приемането след 2 часа Изпълнителната агенция по трансплантация предлага органа за следващия реципиент със статус I. След като органът е отказан за всички лица със статус I, Изпълнителната агенция по трансплантация го предлага за такива без статус на спешност по реда на т. II;
- Окончателното решение за трансплантация се взима от екипа на лечебното заведение. В случай на отказ от трансплантация той незабавно уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация.
II. При липса на реципиент в списъка на чакащи със статус на спешност I подборът се извършва, като последователно се прилагат следните критерии:
1. Кръвногрупова АВ0 съвместимост: несъвместимите отпадат;
2. Съвместимост по антропометрични данни: телесно тегло +/- 25%; ръст +/- 10%; гръдна обиколка +/- 10%; несъвместимите отпадат;
3. MELD - score, съгласно таблицата;
4. Възраст: предимство за по-младите реципиенти;
5. Време на чакане в списъка на чакащи: предимство за по-дълго чакащите;
6. Клинична преценка на екипа на лечебното заведение.III. След подбор на реципиент по т. II органът се предлага на съответното лечебно заведение за подбрания реципиент:
- В срок до 6 часа от предложението лечебното заведение отговаря на Изпълнителната агенция по трансплантация дали приема предложението за сформиране на експлантационен екип;
- Окончателното решение за трансплантация се взима от екипа на лечебното заведение. В случай на отказ от трансплантация той незабавно уведомява Изпълнителната агенция по трансплантация.
IV. Определяне на статус на спешност I:
Статус на спешност I се определя на хоспитализиран в лечебно заведение пациент, чиято очаквана продължителност на живот без чернодробна трансплантация е до един месец, при който е налице поне едно от следните състояния: - Афункция (първична или вторична) на трансплантиран черен дроб, проявена през първата седмица след трансплантацията;
- Фулминантна чернодробна недостатъчност, проявена с развитие на изразена енцефалопатия (II - III ст.) в рамките на 8 седмици от първите симптоми на чернодробно заболяване, при липса на данни за предшестващо чернодробно заболяване;
- Остра декомпенсация при пациент с хронично чернодробно заболяване, водеща до изразена енцефалопатия (II - III ст.);
- Пациент, неотговарящ на горните критерии, но хоспитализиран в лечебно заведение, за който екип от лечебното заведение мотивирано удостоверява, че състоянието му е критично и очакваната продължителност на живота му без чернодробна трансплантация е до един месец. В този случай статусът на спешност на пациента се потвърждава на всеки 14 дни от екипа на лечебното заведение при запитване от страна на Изпълнителната агенция по трансплантация.
- При уведомяване за реципиент със статус на спешност I Изпълнителната агенция по трансплантация в срок до 24 часа информира за това всички лечебни заведения, извършващи чернодробна трансплантация, както и лечебните заведения, които осигуряват органи за трансплантация.
Таблица
Степенуване на тежестта на състоянието според MELD - score
Тежест на състоянието
Препоръчван период за актуализация
MELD 25 или повече 2 седмици MELD ≤ 24, но >18 1 месец MELD ≤ 18, но > 11 3 месеца MELD ≤ 10, но > 0 6 месеца Изчисляване на MELD: MELD = 0,957 x Lg (creatinine mg/dl) + 0,378 x Lg (bilirubin mg/dl) + 1,12 x Lg (INR) + 0,643.
Лабораторните данни, по-малки от 1,0, да се закръглят до 1,0 за изчисляването на MELD. MELD-score за всеки пациент, изчислен по този начин, да се закръгля до десетичния знак и да се умножава по 10. MELD-score се ограничава до максимум от 40 точки.