Британският финансов регулатор (FCA) припомни, че часовникът на лондонския междубанков лихвен процент спира да цъка в края на 2021 г. и призова пазарите да ускорят прехвърлянето на договори на стойност 260 милиарда долара по света към лихвените проценти на централните банки.
Отмяната на LIBOR идва след милиарди долари глоби, наложени на заемодатели за опитите да фиксират този лихвен процент, някога считан за водеща световна база за определяне на цени за широк спектър от държавни ценни книжа, включително цените на корпоративното кредитиране на цените на суровините.
FCA обяви, че на 31 декември тази година изчисляването и оповестяването на стойностите на LIBOR за договори в британски лири, евро, швейцарски франкове, японски йени и щатски долари ще спре и от януари 2022 г. банките вече няма да бъдат задължени да изпращат данни за изчисляване на тези лихви.
Вместо LIBOR, регулаторите препоръчват използването на лихвения процент по депозитите овърнайт като основа за изчисляване на лихвените проценти по междубанкови заеми.