И частните болници ще обявяват обществени поръчки при държавно или общинско финансиране

29.10.2020 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Според вносителите така ще се уеднакви подходът при определяне качеството възложител на публичните и частните лечебни заведения чрез отпадане на изискването за вида на собствеността
И частните болници ще обявяват обществени поръчки при държавно или общинско финансиране
Снимка: под лиценза на creative commons

Частните болници да провеждат обществени поръчки в случаите, когато финансирането им е със средства от държавния, общинския бюджет или този на Националната здравноосигурителна каса. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, приети на първо четене от Народното събрание, предаде БНТ.

Според вносителите така ще се уеднакви подходът при определяне качеството възложител на публичните и частните лечебни заведения чрез отпадане на изискването за вида на собствеността.

Така лечебни заведения, които са изцяло частна собственост, но се финансират с повече от 50 на сто от държавния или общинския бюджет, или Националната здравноосигурителна каса попадат в кръга на възложителите.

Въвеждат се и допълнителни правила при прилагането на централизираната електронна платформа за възлагане на обществени поръчки при издаване на индивидуалните административни актове на възложителите. С поправките в закона, се разширява обхватът на измененията в договорите и рамковите споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор.При възлагането на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява са предвидени нови възможности, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по-висока стойност, като прилагане на т.нар. обърнат ред за възлагане и удължаване на срока за получаване на оферти в определени случаи.

Отпада участието на външни експерти при осъществявания от Агенция по обществени поръчки контрол чрез случаен избор. Целта на поправката е да отстрани констатираните в практиката слабости. Според вносителите от Министерския съвет липсата на достатъчно специалисти с необходимите професионални знания и опит при поръчки със сложен и специфичен предмет и ниското качество на експертизата води до неефективност на проверките.

С промените в закона се разширява обхвата на измененията в договори и рамкови споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта на вносителите е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор. Предвижда се и уеднаквяване на подхода за определяне размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушения. Въвеждат се граници от 1 до 3 на сто и от 5 до 10 на сто в зависимост от сериозността на нарушението.

Със 108 гласа "за", 1 "против" и 42 "въздържали се законопроектът бе приет на първо четене.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...