Над 40% от българите ще харчат повече тази година

21.04.2021 | 14:20
по статията работи: econ.bg
В следващите 12 месеца българите планираме да дадем най-много пари за дома и за пътувания и развлечения. 55 на сто от нас са посочили, че ще харчат за потребление на техника и електроника
Над 40% от българите ще харчат повече тази година
Снимка: под лиценза на creative commons

42% от българите планират да харчат повече през тази година. Показателят намалява с 9 пункта спрямо 2020 г., сочат данни от годишното проучване "Обсерватория” на една от водещите финансови институции у нас за потребителско кредитиране, пише "Монитор". С най-голям дял на желаещите да харчат сме именно ние, заедно с Румъния (42%) и Чехия (40%).

Лидер в класацията пък е Словакия, където 72% от анкетираните посочват, че през 2021 г. ще потребяват повече. Статистиките обаче показват, че тенденцията у нас по отношение на харчове се различава в сравнение с тази в други европейски страни. Всъщност плановете за разходи намаляват в Европа, като средно 34% от европейците смятат да харчат повече. За година показателят е надолу с 6 на сто, става ясно още от проучването на БНП "Париба Лични финанси”. "Отношението на европейците е да са внимателни и консервативни и това е естествено”, коментира управителят на финансовата институция в България Жозе Салойо.

В следващите 12 месеца българите планираме да дадем най-много пари за дома и за пътувания и развлечения. 55 на сто от нас са посочили, че ще харчат за потребление на техника и електроника, а други близо 50 на сто са посочили пътуванията и развлеченията. На трето място с 46% е ремонтът, следван от мебелите с 39 на сто. Над една трета от българите ще си купят нов смартфон, а пък други 30% ще купят материали за ремонт или изграждане тип "направи си сам”.

Любопитно е да се отбележи, че макар настроенията у нас да са за харчене, то приблизително половината от българите смятат и да спестяват повече през 2021 г.. 49% от анкетираните са посочили, че през следващите 12 месеца възнамеряват да заделят повече пари, което е със 7 на сто по-малко спрямо 2020 г.. В сравнение със средноевропейското ниво, което е 54%, показателят за България е  само с 5 на сто по-малък. Иначе проучването показва още, че българите продължаваме да бъдем песимисти. Ние даваме най-ниската оценка по отношение на ситуацията в страна ни, която за 2021 г. е 3,6 точки от 10 възможни или с 0,5 по-малко за година. Средно в Европа гражданите дават оценка от 4,7% или с 0,7 точки по-малко спрямо 2020 г.. Повече оптимизъм обаче има за личната ситуация, където българи и унгарци дават 4,7 точки и се нареждат последни в класацията. Средният резултат на Стария континент е 5,7 точки.

По отношение на дистанционната работа, 67% от хората посочват, че тя работи добре. Българите са под средното ниво с резултат 53%. Интересно наблюдение е, че на фона на песимизма по отношение на дистанционната работа, само 27% от сънародниците ни харесват да работят само от офиса, което е под средното от 37% за 15-те проучвани държави. Повечето българи или 54% предпочитат комбинацията от домашен и реален офис, което е по-високо от средното ниво за ЕС от 41%. Проучването е проведено в периода 27 ноември – 8 декември 2020 г. сред 15 европейски държави, сред които Австрия, Белгия, България, Чехия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша и други. Интервюираните лица са общо 14 200 души, на възраст между 18 и 75 години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...