ОПЕК запазва оценката си за ръст на търсенето на петрол

15.06.2022 | 13:40
по статията работи: econ.bg
Търсенето на петрол през 2022 г. се увеличава спрямо миналата година с 3,36 млн. барела на ден – до 100,29 млн. барела на ден, се казва в месечния доклад на ОПЕК от юни
ОПЕК запазва оценката си за ръст на търсенето на петрол
Снимка: БГНЕС

Търсенето на петрол през 2022 г. се увеличава спрямо миналата година с 3,36 млн. барела на ден – до 100,29 млн. барела на ден, се казва в месечния доклад на ОПЕК от юни. Експертите запазват общата си оценка за потреблението на нефт през 2021 г., както и за 2022 г.

В същото време оценката на потреблението през 2-ро тримесечие на 2022 г. е понижена с 250 хил. барела на ден до 98,44 млн. барела на ден. Съответно за 3-то и 4-то тримесечия прогнозата за търсенето е повишена със 110 хил. барела на ден – до 100,74 млн. барела на ден и със 130 хил. барела на ден – до 102,64 млн. барела на ден. Това означава, че през 2022 г. търсенето на петрол ще надхвърли нивото отпреди годината на Covid, 2019 г. с 0,1 млн. барела на ден.

„През първото тримесечие на 2022 г. световното търсене на петрол демонстрира устойчив ръст на ниво от 5,2 млн. барела на ден, което се дължи основно на силното икономическо възстановяване, подкрепено от мерките за ограничаване на COVID-19, особено в страните от ОИСР. Търсенето на петрол в ОИСР нарасна с 3,4 милиона барела на ден на годишна база, докато търсенето извън ОИСР нарасна с 1,9 милиона барела на ден на годишна база“, се казва в доклада.

Преразглеждането на резултатите за 2-то, 3-то и 4-то тримесечия се базират предимно на настоящите икономически прогнози и други фактори, които потенциално биха могли да намалят глобалното търсене на петрол, включително развитието на ситуацията с COVID-19 в Китай.

„Очаква се дизелът и бензинът да отбележат най-високият ръст сред петролните продукти в годишно изражение на фона на нарастващата мобилност и възстановяването на индустриалната активност в целия свят. Премахването на тесните места във веригата на доставки в големите страни потребители ще подпомага търсенето на петрол, докато производството на леките дестилати в голяма степен ще се дължи на силното търсене от нефтохимията, особено в Китай, САЩ и Индия. Очаква се възстановяване глобалните самолетни превози предвид намаляването на намаляващите случаи на коронавирус допълнително да подпомогне търсенето на самолетно гориво", смятат още анализатори от ОПЕК.

Обемите на суров петрол в структурата на запасите според резултатите от април са били 1,293 млрд. барела, оето е с 9,3 млрд. барела повече от март. В същото време търговските запаси от нефтопродукти са спаднали със 7,5 млрд. барела до 1,335 млрд. барела.

ОПЕК понижава и прогнозата си за ръст на производството на петрол за страните извън организацията с 0,25 млн. барела на ден до 2,15 млн. барела на ден.

Според доклада, ръстът на добива на петрол извън ОПЕК за 2022 г. е преразгледан в посока на понижение с 0,3 млн. барела на ден в сравнение с 2021 г. – до 2,15 млн. барела на ден, а средногодишното ниво ще е 65,7 млн. барела на ден. Най-значително увеличение през тази година се пада на САЩ, Канада, Бразилия, Казахстан, Гвиана, Китай.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...