Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) продължи и през февруари да намалява добивите на суров петрол под договорените в края на миналата година нива и препоръча на своите членове да продължат с тази стратегия през настоящата година.
Според последния ежемесечен доклад на ОПЕК добивите на суров петрол в рамките на картела са спаднали през февруари с 221 хил. барела на ден спрямо януари, когато те бяха намалени с цели 797 хил. барела и са достигнали през втория месец на година осреднено ниво от 30,55 млн. барела на ден.
В края на миналата година ОПЕК се споразумяха с още 10 водещи производители, включително Русия, да ограничат ежедневния добив с общо 1,2 млн. барела спрямо нивата от октомври 2018-а в рамките на първите шест месеца на 2019-а година. Членовете на картела се договориха за ограничаване на тяхното производство с 800 хил. барела на ден, като само Саудитска Арабия - най-големия износител на петрол в света - трябваше да ограничи ежедневните си добиви с 250 хил. барела.
Производството на Саудитска Арабия през февруари обаче се сви с нови 86 хил. барела до 10,09 млн. барела дневно след драматично съкращаване на добивите през януари с цели 350 хил. барела на ден, показва днешният доклад на ОПЕК.
Осреднените добиви на картела през февруари от 30,55 млн. барела дневно представляват де факто 105 процентно преизпълнение на поетите от ОПЕК ангажименти в края на 2018-а година.
Намаляване на общите добиви на картела през февруари са в резултат най-вече на спад на добивите във Венецуела, като производството на изправената пред икономическа и политическа криза латиноамериканска държава, която е и обект на санкции от САЩ, съкрати производството си с 142 хил. барела през миналия месец до средно ниво от малко над 1 млн. барела на ден, посочи ОПЕК.
В същото време обаче ОПЕК подчерта, че силният растеж на добивите извън рамките на картела подчертава необходимостта членовете във формата "ОПЕК +" да продължават да подкрепят стабилността на петролния пазар през настоящата година чрез запазване на стратегията за ограничаване на производството, като те остават отговорни за предотвратяване на завръщането към небалансиран пазар на черното злато.
Междувременно петролът поскъпва за четвърта поредна сесия на търговия от началото на седмицата към нови 4-месечни върхове, намирайки подкрепа от препоръката на ОПЕК за продължаващо съкращаване на добивите и след договорения 6-месечен срок, изтичащи през юни.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през май нарастват с 0,5% към 67,90 долара за барел, след като в началото на деня дори пробиха за кратко важната психологическа бариера от 68 долара за пръв път от средната на ноември 2018-а година. Фючърсите на американският лек суров петрол с доставка през април също поскъпват с около 0,5% към 4-месечен връх от 58,55 долара.