С 910 млн. лева повече се предвиждат в бюджета на НЗОК за 2023 година

20.04.2023 | 15:45
по статията работи: econ.bg
За първична извънболнична медицинска помощ се предвиждат близо 445 млн. лева, за дентална помощ – 265 млн. лв., за болнична помощ – 3 269 млн. лв., за медико-диагностични дейности – 175 млн. лв., за лекарства, медицински изделия и диетични храни – 1 693 м
С 910 млн. лева повече се предвиждат в бюджета на НЗОК за 2023 година
Снимка: БГНЕС

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса одобри проект на закон за бюджета на институцията за 2023 г. Проектът е съобразен със становището на служебния здравен министър Асен Меджидиев, който подкрепя предложения от Надзорния съвет ръст на здравноосигурителните плащания. Съобразена е и препоръката да бъде гарантирана сигурността на лекарствоснабдяването, като за целта проектът за Закон за бюджета на НЗОК за 2023 г. ще гарантира предвидимост на финансовия риск за притежателите на разрешение за употреба. Проектът предвижда бюджетът на НЗОК да бъде 7 027 213,6 хил. лв.

За първична извънболнична медицинска помощ се предвиждат близо 445 млн. лева, за специализирана извънболнична помощ – 448 млн. лева, за дентална помощ – 265 млн. лв., за болнична помощ – 3 269 млн. лв., за медико-диагностични дейности – 175 млн. лв., за лекарства, медицински изделия и диетични храни – 1 693 млн. лева.

С 910 млн. лева повече се предлагат в проекта на бюджета Касата за тази година. Това заяви директорът на дирекция “Бюджет и финансови параметри” в НЗОК Ганка Аврамова след заседанието на Надзорния съвет. “Бюджетът е балансиран – приходите са равни на разходите, и е съставен при осем процента здравна вноска и при съответния процент – 60:40 (плащани от работодател и работник) за здравноосигурителните вноски”, отчете Аврамова.

“Почти във всички здравноосигурителни плащания сме предложили увеличение спрямо ръста на разходите от предходната година и разпределението е направено така, че да покрие нарастващите потребности от здравни грижи”, посочи още Аврамова. Запазени са и нивата на цените на медицинските и денталните дейности и на тази база са направени разпределенията на средствата за медицинска помощ, за дентална помощ и за лекарства.

В отговор на въпрос защо са намалени предвидените средства за медикодиагностични дейности в сравнение с миналата година, директорът каза, че за тях през 2022 г. са били разпределени допълнителни средства заради пандемията от COVID-19. На 1 април 2022 г. беше отменена извънредната епидемична обстановка и само три месеца имаше възможност да се ползват изследванията, които бяха предназначени за диагностициране на коронавирусната инфекция, обясни тя. По думите ѝ предвидените средства за медико-диагностични дейности в проекта на бюджет 2023 г. ще бъдат достатъчни. Тази година се предвиждат под два милиона хоспитализации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....